Podobal se neandrtálcům, měl čelist bez brady a plochou lebku. Archeologové v Izraeli našli nový druh lidského předka, kterého pojmenovali Nešer Ramla Homo. „Na základě toho můžeme vyvodit, že Nešer Ramla je ve skutečnosti velká skupina, která žila již velmi brzy a je předchůdcem evropského neandrtálce,“ uvedla antropoložka Hila May z Univerzity v Tel Avivu.
Když archeolog Yossi Zaidner z Hebrejské univerzity prozkoumával oblast cementárny v Nešeru poblíž izraelského města Ramla, narazil na nečekaný úlovek. V osmimetrové hloubce mezi zbytky kamenných nástrojů a zvířecími pozůstatky našel kousky lebky a spodní čelisti se zuby staré zhruba 130 tisíc let. Právě podle místa nálezu pak nový lidský předek dostal své pojmenování Nešer Ramla Homo.
Podrobná analýza totiž přinesla nečekané zjištění – objevené pozůstatky nepatřily ani Homo sapiens, ani neandrtálcům. Jediným možným vysvětlením tak je, že archeologové objevili zcela nový druh. Odhadují, že mohl žít více než 100 tisíc let po boku Homo sapiens, se kterým se pravděpodobně také křížil. „Izrael sloužil jako jakási křižovatka mezi Afrikou, Evropou a Asií. Mísily se tu různé lidské populace a potom se rozšířily do dalších částí starého světa,“ dodala Rachel Sarig z telavivské univerzity.
Zdroj: reuters.com
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…