Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci našli způsob, jak okamžitě extrahovat biopalivo z banánové slupky

Ilustrační foto: Pixabay

Vědcům se podařilo vyvinout mechanismus, pomocí kterého lze okamžitě získat biopalivo jako zdroj obnovitelné energie, a to z banánových slupek, jak píše server Euro News. Máme před sebou možné nové ekologické řešení zisku energie?

Vědci objevili novou metodu získávání vodíku, která by mohla výrazně zvýšit zásoby plynu získaného z biomasy. Toho je mimo jiné možné dosáhnout i s užitím kukuřičných klasů, kávových zrn a kokosových skořápek.

Snahy o alternativní způsoby získávání energie přichází zejména proto, že Evropa směřuje k uhlíkové neutralitě do roku 2050.

Podle vodíkové politiky EU lze „obnovitelný“ vodík vyrábět z biomasy (rostlinné a živočišné hmoty), pokud jsou splněna určitá kritéria udržitelnosti. Jedním z hlavních problémů s biomasou je to, že v určitých situacích může uvolňovat více CO2, například tam, kde se těží lesy.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak dochází k přeměně banánu na biopalivo?

Jedná se o proces zvaný fotopyrolýza, ke kterému dochází pomocí speciální lampy. Ta vyzařuje jasné bílé světlo. Jeden silný výstřel baterky může spustit přeměnu na obnovitelnou energii během několika milisekund.

Nejprve je třeba banánové slupky sušit při teplotě kolem 100 °C po dobu 24 hodin, poté rozemlít a prosít na jemný prášek, přičemž se poté umístí do reaktoru z nerezové oceli. Každý kilogram sušené biomasy může generovat přibližně 100 litrů vodíku a 330 g biouhlí. Toto štěpení přírodní biomasy na plyn a dřevěné uhlí se nabízí jako chytré, rychlé a ekologické řešení výroby vodíku. Dřevěné uhlí je cenné, protože může být přidáno do půdy pro zlepšení zdraví rostlin nebo skladováno k použití při zachycování uhlíku.

Využití do budoucna

Vědci doufají, že by jejich metoda mohla být rozšířena a aplikována na průmyslový odpad, jako jsou pneumatiky. Mohlo by to dokonce do budoucna usnadnit cestu pro rozvoj užití solární fotopyrolýzy – využití sluneční energie tak, aby byla ještě udržitelnější.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Albánie sází na ekologický turismus, láká na jedinečnou přírodu

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…