Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci našli pod Antarktidou řeku plnou života

Craig Stevens (Národní institut pro vodu a atmosféru)

Když se výzkumný tým z Nového Zélandu rozhodl vrtat do antarktického šelfového ledovce, narazil na nečekaný objev. V dutině vyvrtané řekou žije v hloubce půl kilometru plejáda živých organismů.

To, že se pod ledem na Antarktidě nachází ledové řeky a jeskynní systémy, které pocházejí z doby před desítkami tisíc let, se ví už dlouho. Některé z nich jsou sladkovodní, avšak část vod dosahuje určitého stupně slanosti v důsledku mísení vod. Vědci se je snaží vypátrat, protože přinášejí cennou informaci o tom, jak se na naší planetě vyvíjel život a jak se organismy adaptují na změnu prostředí.

Výzkum jeskyně pod ledem objektivem Petera Marriotta z Národního institutu pro vodu a atmosféru (NIWA).

To byl i jeden ze záměrů novozélandského týmu který kvůli obavě z dopadů na tamní klima zkoumá tání šelfového ledovce v Rossově moři, které se nachází hned pod jejich domácím souostrovím. „Chceme porozumět mechanismům Rossova moře a tomu, jak se budou měnit v určitých klimatických scénářích,“ vysvětluje Denise Fernandez z Národního institutu pro vodu a atmosféru (NIWA). Tento typ ledovce je v podstatě obrovskou krou, která se vyskytuje v místech, kde pevninský ledovec „stéká“ do oceánu. Dosahují tloušťky až jeden kilometr a vyskytují se vedle Antarktidy ještě v Grónsku, Kanadě a Arktidě v Rusku.

Tým vrtal ledem za dohledu malé kamery, ta zaznamenala provrtání do řeky, která jím vytékala do moře. Hned jak sonda narazila na vodu, začaly se okolo oka kamery hemžit malí živočichové. „Chvíli jsme si mysleli, že je s kamerou něco špatně, ale když se obraz doostřil, všimli jsme si, že jsou to členovci o velikosti kolem pěti milimetrů,“ řekl Craig Stevens z NIWA.

Pro vědce to znamená, že pod ledem funguje celý ekosystém. „Pozorovat vzorek z této řeky bylo jako být prvním, kdo vstoupí do skrytého světa,“ popisuje Huw Horgan z Wellingtonské Te Herenga Waka Victoria University. Vědci proto v řece umístili pozorovací čidla, aby zjistili, jak se jednotliví živočichové chovají. Zároveň laboratorně analyzují vzorky vody, aby zjistili čím je výjimečná.

Zdroje: autorský článek Kláry Šubíkové s využitím The Guardian a Národního institutu pro vodu a atmosféru

Související články

Zaručeně zlepší den

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…