Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Ve vesmíru je ještě spousta nepoznaného. Ilustrační foto: Pixabay

Jen díky náhodě objevili vědci dvě galaxie, které byly ukryté pod hustým závojem kosmického prachu. Tyto galaxie na okraji času i prostoru vznikly před více než 13 miliardami let, píše server Vice News.

Vědci pod vedením Yoshinoby Fudamota, astronoma z Výzkumného ústavu pro vědu a inženýrství na Waseda University v Japonsku a National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ), zaznamenali spektrální signály z těchto dvou galaxií úplnou náhodou při studiu sousedních galaxií. Připouštějí tedy, že se v galaktickém prachu skrývají i jiné prastaré galaxie.

V listopadu 2019 Fudamoto a jeho kolegové pozorovali galaxie v této části vesmíru pomocí Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), extrémně citlivého interferometru umístěného v Chile. ALMA dosáhne na obrovské vzdálenosti i přes prašná prostředí, aby viděla objekty stvořené během starověké éry známé jako „kosmický úsvit“, kdy se formovaly první hvězdy a galaxie.

Následná pozorování odhalila, že signály vysílaly ve skutečnosti dvě dříve neznámé galaxie, které se skrývaly za hustými oblaky prachu. Objekty, které Fudamotův tým pojmenoval REBELS-12-2 a REBELS-29-2, jsou neviditelné v UV a optickém světle a byly detekovatelné pouze díky ALMA.

Zdroj: Vice News, Nature

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…