Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci možná objevili jednu z nejmladších planet vůbec

Ilustrační foto: Pixabay

AS 209 je mladá hvězda v souhvězdí Ophiuchus, která je podle vědců hostitelem jedné z nejmladších exoplanet vůbec. Odborníci navíc provedli vůbec první detekci plynu v cirkuplanetárním disku, píše server Interesting Engineering.

Nový objev vrhá zcela nové světlo na ranou formaci planet. Vědci použili přístroje Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA) a National Radio Astronomy Observatory (NRAO) k provedení úplně první detekce plynu v cirkuplanetárním disku. V tiskovém prohlášení uvádí, že během svých pozorování také našli to, co považují za znaky velmi mladé exoplanety.

Co jsou to cirkuplanetární disky?

Cirkumplanetární disky jsou typicky prstencovitě tvarované shluky plynu, prachu a úlomků, které se tvoří kolem mladých planet. Tyto plovoucí materiály se často hromadí ve velkých objektech, z nichž vznikají měsíce, planety a další útvary. Vědci zkoumají tyto disky, aby se dozvěděli více o raném formování planetárních systémů a také o formování naší vlastní sluneční soustavy. Uvádějí, že Jupiterovy galileovské měsíce nejspíše vznikly právě v cirkumpanetárním disku zhruba před 4,5 miliardami let.

Vědci, kteří vůbec poprvé objevili plyn v cirkuplanetárním disku, zkoumali mladou hvězdu nazvanou AS 209. Nachází se v souhvězdí Ophiuchus zhruba 395 světelných let od Země. Během pozorování si všimli světelné kapky v jinak prázdné mezeře v plynu, který pozorovali kolem hvězdy. To vedlo k detekci cirkuplanetárního disku, který potenciálně obklopuje planetu o hmotnosti Jupiteru.

Ilustrační foto: Pixabay

Úrodná doba pro astronomii

Vědce v současnosti zajímá jak vzdálenost planety od její hvězdy, tak i její stáří. Exoplaneta se nachází více než 200 astronomických jednotek od hostitelské hvězdy. Také se předpokládá, že hostitelská hvězda je stará přibližně 1,6 milionu let, což by z exoplanety činilo jednu z nejmladších, jaké kdy byly objeveny. Je samozřejmě potřeba další výzkum a vědci společně doufají, že budou schopni provést následné zkoumání pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba. To by jim mohlo pomoci potvrdit existenci exoplanety o hmotnosti Jupiteru a zároveň se dozvědět více o okolním cirkuplanetárním disku.

„Nejlepší způsob, jak studovat formování planet, je pozorovat planety během jejich formování. Žijeme ve velmi vzrušující době, kdy se to děje díky výkonným dalekohledům, jako jsou ALMA a JWST,“ uvedl Jaehan Bae, profesor astronomie na University of Florida.

V roce 2019 byla ALMA použita také k vůbec první detekci cirkuplanetárního disku tvořícího měsíc během pozorování exoplanety PDS 70c. James Webb bude brzy pokračovat v objevování dalších vesmírných záhad, až vycvičí své působivé přístroje na průzkum exoplanety AS 209. Současné období je pro oblast astronomie opravdu neuvěřitelně vzrušující.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

V Česku se plodí o sto šest. Sady lákají na samosběr

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…