Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci konečně znají genetickou příčinu lupusu. Objev umožní vývoj účinné léčby

Ilustrační foto: Depositphotos

Zásadní posun v medicíně učinil mezinárodní tým vědců z Australské národní univerzity. Objevil totiž gen zodpovědný za vznik lupusu. Pacienti trpící tímto zatím nevyléčitelným onemocněním mají díky objevu šanci na uzdravení.

Lupus je autoimunitní onemocnění, které způsobuje záněty orgánů a kloubů, kožní vyrážky a problémy s pohybem. Současný způsob léčby se soustředí na tlumení funkcí imunitního systému, díky kterému se u pacientů daří zmírňovat příznaky. Léčba má však řadu vedlejších účinků a výrazně snižuje kvalitu života i obranyschopnost pacientů. Účinnou léčbu zaměřenou přímo na příčinu onemocnění by měl umožnit nový objev genu TLR7, který za normálních okolností chrání organismus před virovými infekcemi.

Vědci však zjistili, že když gen zmutuje, začne útočit na zdravé buňky a způsobuje příznaky lupusu. Léčba by se tedy měla zaměřit přímo na omezení činnosti poškozeného genu. Ten se navíc nachází na chromozomu X, což může být vysvětlením, proč se lupus vyskytuje častěji u žen. Ženy totiž mají chromozomy X dva, zatímco muži jen jeden. Podle autorů studie zveřejněné v časopise Nature by gen mohl být zodpovědný také za některé další nemoci. „Do stejné rodiny onemocnění jako je lupus patří i další autoimunitní nemoci, jako je revmatoidní artritida či dermatomyositida. TLR7 může u těchto onemocnění hrát roli,“ uvedla Carola Vinuesa.

Zdroj: Australian National University, Nature

Související články

Zaručeně zlepší den

Snížení používání sociálních médií zlepšuje vnímání vlastního těla u mladých lidí

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Řemeslo je v dnešní době umění, děti si to můžou vyzkoušet, říká ředitel ostravské Fajne dilny

Které písničky dělají lidem největší radost?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…