Zásadní posun v medicíně učinil mezinárodní tým vědců z Australské národní univerzity. Objevil totiž gen zodpovědný za vznik lupusu. Pacienti trpící tímto zatím nevyléčitelným onemocněním mají díky objevu šanci na uzdravení.
Lupus je autoimunitní onemocnění, které způsobuje záněty orgánů a kloubů, kožní vyrážky a problémy s pohybem. Současný způsob léčby se soustředí na tlumení funkcí imunitního systému, díky kterému se u pacientů daří zmírňovat příznaky. Léčba má však řadu vedlejších účinků a výrazně snižuje kvalitu života i obranyschopnost pacientů. Účinnou léčbu zaměřenou přímo na příčinu onemocnění by měl umožnit nový objev genu TLR7, který za normálních okolností chrání organismus před virovými infekcemi.
Vědci však zjistili, že když gen zmutuje, začne útočit na zdravé buňky a způsobuje příznaky lupusu. Léčba by se tedy měla zaměřit přímo na omezení činnosti poškozeného genu. Ten se navíc nachází na chromozomu X, což může být vysvětlením, proč se lupus vyskytuje častěji u žen. Ženy totiž mají chromozomy X dva, zatímco muži jen jeden. Podle autorů studie zveřejněné v časopise Nature by gen mohl být zodpovědný také za některé další nemoci. „Do stejné rodiny onemocnění jako je lupus patří i další autoimunitní nemoci, jako je revmatoidní artritida či dermatomyositida. TLR7 může u těchto onemocnění hrát roli,“ uvedla Carola Vinuesa.
Zdroj: Australian National University, Nature
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…