Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nově zveřejněná studie publikovaná v časopise Astrophysical Journal přináší nový pohled na chápání „prvních hvězd“ ve vesmíru. Astronomové poprvé identifikovali otisky, které zanechala těkavá kosmická exploze prvních hvězd v raném vesmíru, píše server Interesting Engineering.

Vedoucí studie, Ph.D. student Andrea Saccardi, uvedl, že je to poprvé v historii, kdy jsme byli schopni identifikovat chemické stopy po explozích prvních hvězd ve vzdálených oblacích plynu.

Jak byly otisky prstů identifikovány?

Tým studoval tři plynová mračna, která existovala v raném vesmíru. Chemické složení těchto oblaků plynu podle studie odpovídalo prvním explozím hvězd. Tato tři vzdálená plynová mračna obsahovala uhlík, kyslík a hořčík, ale méně železa – což je pozoruhodné, protože se jedná o častý znak, který je u prvních explozí hvězd očekávaný.

Ilustrační foto: Pixabay

Co studie přináší?

Vědci předpokládali, že prapůvodní nebo první hvězdy byly velmi odlišné od těch, které můžeme ve vesmíru pozorovat dnes. Nově získaná zjištění jsou zásadní pro pochopení vlastností úplně prvních hvězd, které vznikly brzy po Velkém třesku, a toho, jak jejich zrození zformovalo vesmír do dnešní podoby.

Astronomové byli schopni studovat tyto první hvězdy díky nestálým kosmickým explozím známým jako supernovy. Některé z těchto masivních explozí mohly uvolnit chemické prvky v okolním prostoru, jako je uhlík, kyslík a hořčík (přítomné ve vnějších hvězdných vrstvách). A popel těchto explodujících hvězd obohacuje okolní plyn a dává vzniknout další generaci hvězd. Tento typ chemického složení byl nalezen také u mnoha starých hvězd přítomných v Mléčné dráze. To naznačuje, že některé ze starých hvězd byly vytvořeny přímo z prvků prvorozených hvězd v raném vesmíru.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší druh plovoucí medúzy starý více než 500 milionů let našli vědci

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Nejlepším měřítkem kvality spánku je to, jak se cítíte. Ne hodinky

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…