Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve zlínské zoo se narodilo mládě slona afrického. Poprvé v Česku

Mládě slona afrického se narodilo v Česku poprvé. Foto: se svolením Zoo Zlín

Dlouho očekávaný přírůstek porodila slonice Kali v neděli 6. června. Jedná se o první mládě slona afrického narozené v Česku. Podle chovatelů je sameček v pořádku a jeho matka se o něj náležitě stará. „Samice Kali se od prvních okamžiků projevuje jako starostlivá matka, do péče o mládě se skvěle zapojila také slonice Zola,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský.

Sedmadvacetiletá Kali porodila slůně přirozeně a podle chovatelů velmi rychle. „Všechny slonice byly pospolu do poslední chvíle před porodem, vše probíhalo tak, jak je to obvyklé i v přírodě. Kali instinktivně nutila mládě vstávat, čistila je, pomáhala jí i Zola. Slůně se poprvé postavilo asi dvacet minut po porodu,“ dodal Horský.

Samečka porodila sedmadvacetiletá slonice Kali. Foto: se svolením Zoo Zlín

Díky kamerovému systému nainstalovanému ve sloním pavilonu mohli chovatelé celý porod sledovat on-line. Záznam nyní plánují zprostředkovat pomocí velkoplošné obrazovky před sloním výběhem také návštěvníkům zoo. Sloní pavilon je totiž aktuálně nepřístupný a otevřít by se měl nejdříve o víkendu. „Chceme slonicím a mláděti dopřát maximální možný klid. Pro stádo je to nová zkušenost, i když zatím vše probíhá podle předpokladů, nemáme ještě zdaleka vyhráno,“ vysvětlil Horský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …