Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve zlínské zoo se narodilo mládě slona afrického. Poprvé v Česku

Mládě slona afrického se narodilo v Česku poprvé. Foto: se svolením Zoo Zlín

Dlouho očekávaný přírůstek porodila slonice Kali v neděli 6. června. Jedná se o první mládě slona afrického narozené v Česku. Podle chovatelů je sameček v pořádku a jeho matka se o něj náležitě stará. „Samice Kali se od prvních okamžiků projevuje jako starostlivá matka, do péče o mládě se skvěle zapojila také slonice Zola,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský.

Sedmadvacetiletá Kali porodila slůně přirozeně a podle chovatelů velmi rychle. „Všechny slonice byly pospolu do poslední chvíle před porodem, vše probíhalo tak, jak je to obvyklé i v přírodě. Kali instinktivně nutila mládě vstávat, čistila je, pomáhala jí i Zola. Slůně se poprvé postavilo asi dvacet minut po porodu,“ dodal Horský.

Samečka porodila sedmadvacetiletá slonice Kali. Foto: se svolením Zoo Zlín

Díky kamerovému systému nainstalovanému ve sloním pavilonu mohli chovatelé celý porod sledovat on-line. Záznam nyní plánují zprostředkovat pomocí velkoplošné obrazovky před sloním výběhem také návštěvníkům zoo. Sloní pavilon je totiž aktuálně nepřístupný a otevřít by se měl nejdříve o víkendu. „Chceme slonicím a mláděti dopřát maximální možný klid. Pro stádo je to nová zkušenost, i když zatím vše probíhá podle předpokladů, nemáme ještě zdaleka vyhráno,“ vysvětlil Horský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…