Unikátní vakcína pro léčbu infekčních onemocnění, historicky první zdokumentování vývoje zubu nebo revoluční objev organismu bez mitochondrií. I takové jsou aktuální výsledky vědeckých týmů z centra Biocev. V polovině června byl oficiálně zahájen jeho plný provoz.
V Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (Biocev) by mělo do roku 2020 pracovat až 400 vědeckých pracovníků a 200 magisterských a doktorandských studentů. Již nyní se 56 výzkumných skupin zaměřuje na detailní poznání organismů na molekulární úrovni. Mezi výsledky výzkumné práce patří například léky cílené do přesného místa poškozeného metabolismu nebo proteinové a tkáňové inženýrství.
Momentálně v centru pracuje více než 390 vědeckých a technických pracovníků. Tamní vědci se v současné době také zabývají vývojem nových léčiv si zlepšením diagnostiky určitých chorob. Téměř třetina z nich pochází ze zahraničí, a to například z Austrálie, Kanady, Francie nebo Německa. Výzkumné týmy z centra Biocev již publikovaly více než 320 vědeckých výstupů včetně článků v prestižních zahraničních časopisech (Cell, Molecular Cell, Nature Communication a Gastroenterology a dalších).
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…