Mléčná dráha může být plná obydlených planet podobných Zemi. Dánští výzkumníci přišli s novým modelem, který ukazuje, že je voda v galaxii poměrně běžnou záležitostí. Ve vesmíru je tedy více míst, kde by se mohl vyskytovat život.
Astronomové z GLOBE Institutu na Kodaňské univerzitě zveřejnili studii, která poskytuje první důkazy o přítomnosti vody už během samotného formování planety. Nechyběla při vzniku Země, Venuše ani Marsu. Informoval o tom server ČT24. „Všechny naše údaje naznačují, že voda byla součástí základních stavebních kamenů naší planety už od samotného počátku. A protože se molekuly vody vyskytují ve vesmíru dost často, existuje docela rozumná pravděpodobnost, že se to vztahuje na všechny planety v Mléčné dráze,“ uvedl profesor Anders Johansen z Centra pro tvorbu hvězd a planet. Podle něj se molekuly vody nachází všude v naší galaxii, a tak mohly i jiné planety vzniknout stejným způsobem jako výše zmíněné trio.
Profesor Johansen a jeho tým pomocí počítačového modelu zjistili, jak rychle vznikají planety a z jakých základních prvků jsou tvořeny. Studie, kterou publikoval odborný časopis Science Advances, identifikovala jako základní stavební kameny několikamilimetrové prachové částice ledu a uhlíku. „Všechny planety v Mléčné dráze mohou být tvořeny stejnými stavebními bloky, což znamená, že planety se stejným množstvím vody a uhlíku jako Země se často vyskytují kolem jiných hvězd v naší galaxii, pokud je správná teplota,“ poznamenal vědec. „Jsou tedy potenciálně i místy, kde může být život,“ dodal Johansen.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…