Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České univerzity patří mezi světovou špičku. Potvrdil to nejnovější žebříček

2 minuty radosti
Foto: Univerzita Karlova

Česká republika je sice malá země, avšak bohatá na talenty a špičky ve svých oborech. Není proto divu, že mezi tisíc nejlepších vysokých škol na světě se v letošním žebříčku zařadilo hned osm českých univerzit. Loni jich bylo o jednu méně. Informaci přinesl server Novinky.

První desítce seznamu nejlepších škol Academic Ranking of World Universities (ARWU) vévodí americké a britské univerzity. První místo podvacáté v řadě obhájila Harvardova univerzita. Nejlepší českou vysokou školou je podle žebříčku Univerzita Karlova, která skončila na děleném 301.–400. místě. Na světovou 401. až 500. pozici a druhou z České republiky se dostala brněnská Masarykova univerzita, která loni skončila na dělené příčce 601–700., tudíž si polepšila. Do elitní tisícovky se probojovala i Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické, Česká zemědělská univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Technická univerzita Ostrava a českobudějovická Jihočeská univerzita.

Žebříček ARWU patří mezi nejprestižnější mezinárodní hodnocení vysokých škol. Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science.

Zdroj: Novinky, Refresher

Související články

Zaručeně zlepší den

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Roztomilá opička potěší malé i velké. Pozadu nezůstává ani tučňák a hrdlička

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Podmořský svět ukrývá nepoznané krásy, třeba opeřenou hvězdici – lilijici

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…