Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Frýdku-Místku vzniklo rozsáhlé broukoviště. Potěší hmyz i rostliny

Zdroj fotografií: frydekmistek.cz

Zvláštní dřevěné sousoší se objevilo v Sadech Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku. Nejde ale o umění, nýbrž o jakousi přírodní oázu. Ta poslouží jako útočiště pro hmyz, ale také rostliny, houby nebo drobné ptactvo.

Jak přesně takové broukoviště vypadá? Jde o sestavu různých dřevěných prvků, jako jsou části kmenů a větve. Jako přirozená broukoviště fungují ve volné přírodě třeba mrtvé stromy, obdobný objekt vytvořený člověkem slouží nicméně stejně dobře. „Broukoviště je nejen zpestřením parku, plní ekologickou i osvětovou funkci. Ukazuje přirozený proces rozkladu dřeva, který je součástí koloběhu života stromů, a je také domovem živočichů, hub i rostlin,“ uvedl primátor města Michal Pobucký.

V tuto chvíli se objekt dokončuje. Doplní ho informační tabule s vyobrazením a popisem brouků, kteří by se tam mohli nacházet. Odborníci předpokládají výskyt například kovaříka rezavého, páchníka hnědého nebo exoticky vypadajícího krasce lipového. Pozorování je lidem povoleno, ba přímo doporučeno, vstup do broukoviště pak zakázán.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…