Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve Finsku po 28 letech spatřili samičku vzácného tuleně

Zdroj fotografie: Ismo Marttinen, WWF

Tuleň kroužkovaný saimaaský je jedním z nejohroženějších tuleních poddruhů. Na celém světě žije jen asi 250 jedinců. Jedním z nich je i Venla – samička, která byla k radosti ochránců přírody nedávno spatřena ve finském jezeře.

Venla byla v roce 1992 ve svých pěti letech přemístěna z oblasti Haukivesi na jih jezera Saimaa ve víře, že pomůže s tamější snižující se populací tuleňů. To se podařilo, i když populace zmíněného poddruhu je stále velmi malá. Nedávné spatření Venly bylo každopádně příjemným překvapením. Ochránci přírody totiž o samičce neměli delší dobu žádné zprávy, a tak počítali i s variantami, že oblast opustila nebo zemřela.

Vzorek na srsti tuleňů kroužkovaných je pro každého jedince unikátní. Ochránci díky tomu mohou jednotlivá zvířata identifikovat, jako se to stalo i v případě Venly. Tato metoda je pak klíčová pro monitorování tuleního života i získání nových poznatků o jejich životním cyklu nebo velikosti populace. Zachycení Venly tak znamená nejen úspěch v podobě jejího zdárného přemístění, ale i potvrzení účinnosti zmíněné identifikační metody.

Zdroj: yle.fi

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…