Ve Finsku po 28 letech spatřili samičku vzácného tuleně

Zdroj fotografie: Ismo Marttinen, WWF

Tuleň kroužkovaný saimaaský je jedním z nejohroženějších tuleních poddruhů. Na celém světě žije jen asi 250 jedinců. Jedním z nich je i Venla – samička, která byla k radosti ochránců přírody nedávno spatřena ve finském jezeře.

Venla byla v roce 1992 ve svých pěti letech přemístěna z oblasti Haukivesi na jih jezera Saimaa ve víře, že pomůže s tamější snižující se populací tuleňů. To se podařilo, i když populace zmíněného poddruhu je stále velmi malá. Nedávné spatření Venly bylo každopádně příjemným překvapením. Ochránci přírody totiž o samičce neměli delší dobu žádné zprávy, a tak počítali i s variantami, že oblast opustila nebo zemřela.

Vzorek na srsti tuleňů kroužkovaných je pro každého jedince unikátní. Ochránci díky tomu mohou jednotlivá zvířata identifikovat, jako se to stalo i v případě Venly. Tato metoda je pak klíčová pro monitorování tuleního života i získání nových poznatků o jejich životním cyklu nebo velikosti populace. Zachycení Venly tak znamená nejen úspěch v podobě jejího zdárného přemístění, ale i potvrzení účinnosti zmíněné identifikační metody.

Zdroj: yle.fi

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.