Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve čtvrtek začíná v Praze 28. ročník literárního festivalu Svět knihy

2 minuty radosti
Foto: Svět knihy Praha

Už tento čtvrtek proběhne na Výstavišti v pražských Holešovicích mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Letos se koná už po osmadvacáté a tématem budou autoři bez hranic – pozornost se bude věnovat všem autorům překračujícím pomyslné hranice. Festival potrvá až do neděle a uvítá nejen nejčtenější tuzemské spisovatele, ale i ty zahraniční.

Z české spisovatelské scény vystoupí Alena Mornštajnová se svým novým románem Les v domě nebo Petra Soukupová s knihou Nikdo není sám. Kateřina Tučková uvede limitovanou edici svého románu Bílá voda s ilustrací výtvarníka Jaromíra Švejdíka. Jako další čeští autoři vystoupí například Halina Pawlowská či Miroslav Bárta. Ze Slovenska přijede ilustrátorka Petra Lukovicsová nebo Jana Karšaiová.

Ze zahraničí přijede britský autor knižní série Pán času a scénárista Ben Aaronovitch nebo autor životopisu Terryho Pratchetta Rob Wilkins. Z Ameriky dorazí autor knihy Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce filozof a spisovatel Robert Fulghum, na festivalu představí třetí díl své poslední trilogie Opravář osudů. V rámci programu Das Buch se na akci objeví několik německojazyčných autorů, mezi nimi český rodák Jan Faktor se svou autobiografií, německá prozaička Lucy Fricke či spisovatel Volker Kutscher. Z Islandu přijede švýcarský autor Joachim B. Schmidt se svou novou severskou detektivkou Kalmann.

Kromě přednášek a diskuzí se spisovateli bude na festivalu vystupovat punkrocková kapela Sibaki s ukrajinským spisovatelem a hudebníkem Serhijem Žadanem, který přestaví svůj válečný román Internát. Novinkou je kampaň Podporuj svého knihkupce, která upozorňuje na těžkou situaci nezávislých knihkupců. Celkově se na festivalu objeví více než 350 vystavovatelů a 180 stánků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Lidé s odlišnostmi se chtějí cítit „normálně“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…