Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve čtvrtek začíná v Praze 28. ročník literárního festivalu Svět knihy

2 minuty radosti
Foto: Svět knihy Praha

Už tento čtvrtek proběhne na Výstavišti v pražských Holešovicích mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Letos se koná už po osmadvacáté a tématem budou autoři bez hranic – pozornost se bude věnovat všem autorům překračujícím pomyslné hranice. Festival potrvá až do neděle a uvítá nejen nejčtenější tuzemské spisovatele, ale i ty zahraniční.

Z české spisovatelské scény vystoupí Alena Mornštajnová se svým novým románem Les v domě nebo Petra Soukupová s knihou Nikdo není sám. Kateřina Tučková uvede limitovanou edici svého románu Bílá voda s ilustrací výtvarníka Jaromíra Švejdíka. Jako další čeští autoři vystoupí například Halina Pawlowská či Miroslav Bárta. Ze Slovenska přijede ilustrátorka Petra Lukovicsová nebo Jana Karšaiová.

Ze zahraničí přijede britský autor knižní série Pán času a scénárista Ben Aaronovitch nebo autor životopisu Terryho Pratchetta Rob Wilkins. Z Ameriky dorazí autor knihy Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce filozof a spisovatel Robert Fulghum, na festivalu představí třetí díl své poslední trilogie Opravář osudů. V rámci programu Das Buch se na akci objeví několik německojazyčných autorů, mezi nimi český rodák Jan Faktor se svou autobiografií, německá prozaička Lucy Fricke či spisovatel Volker Kutscher. Z Islandu přijede švýcarský autor Joachim B. Schmidt se svou novou severskou detektivkou Kalmann.

Kromě přednášek a diskuzí se spisovateli bude na festivalu vystupovat punkrocková kapela Sibaki s ukrajinským spisovatelem a hudebníkem Serhijem Žadanem, který přestaví svůj válečný román Internát. Novinkou je kampaň Podporuj svého knihkupce, která upozorňuje na těžkou situaci nezávislých knihkupců. Celkově se na festivalu objeví více než 350 vystavovatelů a 180 stánků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Ze zámečku u Hradce Králové je nyní luxusní wellness

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…