Včelaření není jen pro vyvolené. V brněnském Centru Kociánka se do této specifické aktivity zapojí i vozíčkáři. Jedná se o speciální a svého druhu ojedinělý projekt.
Jeho cílem je předání znalostí a zkušeností ze včelařství českým vozíčkářům a rozšíření povědomí o významu včel pro životní prostředí. K včelaření bude klientům sloužit speciálně upravený úl, který centrum získalo od Slovinského včelařského svazu ve spolupráci s Velvyslanectvím Republiky Slovinsko a Slovinského svazu paraplegiků. Úl je výškově nastavitelný, ovládací prvky jsou lehčí a otočné a tím vozíčkářům přístupnější.
Proč zrovna Slovinci? Tento národ patří mezi špičku světového včelařství. Zároveň se jedná o průkopníky ve spolupráci včelařů s lidmi na vozíku. „Kromě samotného úlu nám předali své znalosti, zkušenosti a také tištěnou příručku v českém jazyce o včelaření na vozíku,“ uvedl ředitel ParaCENTRA Fenix, které sídlí v Centru Kociánka, Michal Odstrčil. Včely budou mít k opylování ideální podmínky. Úl má být umístěn v zahradě Centra Kociánka u skleníků, díky čemuž budou mít včely v bezprostřední blízkosti různorodou flóru. Včelařit se začne na jaře.
Zdroj: Ekolist, ParaCENTRUM Fenix
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…