Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Váš burger by mohl brzy přijít zabalený v obalu z mořských řas

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Budoucnost obalových materiálů? Hamburger z rychlého občerstvení, který si objednáte, by mohl brzy dorazit zabalený v mořských řasách místo klasického plastového či papírového obalu, píše server Euro News.

Burgery, hranolky a nugety jsou pro mnoho lidí lahodnou pochoutkou. Ale obaly, ve kterém je většinou dostáváme zabalené, můžou na životním prostředí zanechat výraznou stopu. Tyto produkty jsou totiž často zabalené ve speciálním plastu. A právě specifika tohoto obalového materiálu komplikují jeho recyklaci.

Nejen tedy, že tyto obaly přispívají ke zbytečnému plýtvání plasty, často jsou navíc potaženy chemikáliemi poškozujícími životní prostředí, které slouží k tomu, aby se jídlo k obalu nelepilo. Naštěstí nový objev vědců nabízí mnohem ekologičtější variantu – obaly z mořských řas.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak má fungovat používání mořských řas při výrobě obalů v rychlém občerstvení?

Výzkumníci z Flinders University v Austrálii se spojili s německým vývojářem biomateriálů a vytvořili biopolymer na bázi mořských řas. Dr. Zhongfan Jia, vedoucí výzkumník z Flinders Institute for Nanoscale Science and Technology uvádí, že je stejně recyklovatelný jako papír. Výtažky z mořských řas mají totiž podobnou strukturu jako přírodní vlákna, ze kterých se papír vyrábí.

Vymysleli také nová speciální ošetření, která zvyšují odolnost mořských řas vůči mastnotě, aniž by ovlivnili biologickou rozložitelnost a recyklovatelnost produktu. Výzkumníci se těší z faktu, že tímto produktem budeme schopni snížit škodlivé znečištění plasty a k výrobě jsou používány suroviny, které jsou ekologicky obnovitelné. Mimo jiné totiž pěstování mořských řas pomáhá přirozeně obnovovat mořské prostředí, snižovat množství skleníkových plynů a zmírňovat pobřežní erozi.

„Je pro nás důležité používat udržitelné postupy, abychom zajistili, že naše produkty jsou bezpečné pro životní prostředí, od kolébky až po hrob,“ zdůrazňuje Claire Gusko, ředitelka společnosti One Five, která momentálně usiluje o rozšíření výroby z laboratoře do továren.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…