Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Váš burger by mohl brzy přijít zabalený v obalu z mořských řas

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Budoucnost obalových materiálů? Hamburger z rychlého občerstvení, který si objednáte, by mohl brzy dorazit zabalený v mořských řasách místo klasického plastového či papírového obalu, píše server Euro News.

Burgery, hranolky a nugety jsou pro mnoho lidí lahodnou pochoutkou. Ale obaly, ve kterém je většinou dostáváme zabalené, můžou na životním prostředí zanechat výraznou stopu. Tyto produkty jsou totiž často zabalené ve speciálním plastu. A právě specifika tohoto obalového materiálu komplikují jeho recyklaci.

Nejen tedy, že tyto obaly přispívají ke zbytečnému plýtvání plasty, často jsou navíc potaženy chemikáliemi poškozujícími životní prostředí, které slouží k tomu, aby se jídlo k obalu nelepilo. Naštěstí nový objev vědců nabízí mnohem ekologičtější variantu – obaly z mořských řas.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak má fungovat používání mořských řas při výrobě obalů v rychlém občerstvení?

Výzkumníci z Flinders University v Austrálii se spojili s německým vývojářem biomateriálů a vytvořili biopolymer na bázi mořských řas. Dr. Zhongfan Jia, vedoucí výzkumník z Flinders Institute for Nanoscale Science and Technology uvádí, že je stejně recyklovatelný jako papír. Výtažky z mořských řas mají totiž podobnou strukturu jako přírodní vlákna, ze kterých se papír vyrábí.

Vymysleli také nová speciální ošetření, která zvyšují odolnost mořských řas vůči mastnotě, aniž by ovlivnili biologickou rozložitelnost a recyklovatelnost produktu. Výzkumníci se těší z faktu, že tímto produktem budeme schopni snížit škodlivé znečištění plasty a k výrobě jsou používány suroviny, které jsou ekologicky obnovitelné. Mimo jiné totiž pěstování mořských řas pomáhá přirozeně obnovovat mořské prostředí, snižovat množství skleníkových plynů a zmírňovat pobřežní erozi.

„Je pro nás důležité používat udržitelné postupy, abychom zajistili, že naše produkty jsou bezpečné pro životní prostředí, od kolébky až po hrob,“ zdůrazňuje Claire Gusko, ředitelka společnosti One Five, která momentálně usiluje o rozšíření výroby z laboratoře do továren.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…