Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Váš burger by mohl brzy přijít zabalený v obalu z mořských řas

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Budoucnost obalových materiálů? Hamburger z rychlého občerstvení, který si objednáte, by mohl brzy dorazit zabalený v mořských řasách místo klasického plastového či papírového obalu, píše server Euro News.

Burgery, hranolky a nugety jsou pro mnoho lidí lahodnou pochoutkou. Ale obaly, ve kterém je většinou dostáváme zabalené, můžou na životním prostředí zanechat výraznou stopu. Tyto produkty jsou totiž často zabalené ve speciálním plastu. A právě specifika tohoto obalového materiálu komplikují jeho recyklaci.

Nejen tedy, že tyto obaly přispívají ke zbytečnému plýtvání plasty, často jsou navíc potaženy chemikáliemi poškozujícími životní prostředí, které slouží k tomu, aby se jídlo k obalu nelepilo. Naštěstí nový objev vědců nabízí mnohem ekologičtější variantu – obaly z mořských řas.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak má fungovat používání mořských řas při výrobě obalů v rychlém občerstvení?

Výzkumníci z Flinders University v Austrálii se spojili s německým vývojářem biomateriálů a vytvořili biopolymer na bázi mořských řas. Dr. Zhongfan Jia, vedoucí výzkumník z Flinders Institute for Nanoscale Science and Technology uvádí, že je stejně recyklovatelný jako papír. Výtažky z mořských řas mají totiž podobnou strukturu jako přírodní vlákna, ze kterých se papír vyrábí.

Vymysleli také nová speciální ošetření, která zvyšují odolnost mořských řas vůči mastnotě, aniž by ovlivnili biologickou rozložitelnost a recyklovatelnost produktu. Výzkumníci se těší z faktu, že tímto produktem budeme schopni snížit škodlivé znečištění plasty a k výrobě jsou používány suroviny, které jsou ekologicky obnovitelné. Mimo jiné totiž pěstování mořských řas pomáhá přirozeně obnovovat mořské prostředí, snižovat množství skleníkových plynů a zmírňovat pobřežní erozi.

„Je pro nás důležité používat udržitelné postupy, abychom zajistili, že naše produkty jsou bezpečné pro životní prostředí, od kolébky až po hrob,“ zdůrazňuje Claire Gusko, ředitelka společnosti One Five, která momentálně usiluje o rozšíření výroby z laboratoře do továren.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…