Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Valentýnské darování krve v Olomouci či Trutnově aneb Kdo miluje, daruje

Zdroj: Pexels

Jak se svou drahou polovičkou oslavit Valentýna? Stačí jít darovat krev do některé z nemocnic, které letos vyhlásily Valentýnský odběr. Můžete tak pomoci zachránit životy druhým, a to je ten největší dar, který můžeme dát. Nemocnice lákají na dobrůtky a jiné dárky, které za odměnu dostanete. Valentýnský odběr vyhlásila Fakultní nemocnice v Olomouci, Nemocnice v Přerově i Šumperku, nebo také v Pelhřimově či Trutnově. V Třebíči organizuje valentýnské darování krve Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč.

V trutnovské nemocnici dostanete speciální občerstvení – každý dárce se může těšit na řízky. „Svátek sv. Valentýna není jen svátkem všech zamilovaných, ale i oslavou přátelství, lásky a partnerských vztahů. Darujte společně krev ve dvojici, anebo přijďte a zapojte se do dárcovství krve sami. Pomůžete tím zachránit život zraněným a nemocným, na které doma také někdo čeká,“ říká primář transfúzního a hematologického oddělení Josef Kunčar a dodává: „A protože se říká, že láska prochází žaludkem, chystáme pro naše dárce odměnu v podobě nadstandartního občerstvení.“ 

Největší odměnou je dobrý pocit

V Šumperku  a Přerově každý dárce obdrží drobný dáreček a pro ty, kteří přijdou darovat v páru, mají připravený ještě jeden dárek navíc. V Pelhřimově dostanete jako odměnu sladké valentýnské srdíčko. „I když největší odměnou je pocit, že pomohu druhému,“ říká doktorka Michaela Harudová z Oddělení hematologie a transfúziologie Nemocnice Pelhřimov.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc získáte za darování krve evidenční číslo, které pak bude slosovatelné. Vyhrát můžete večeři v restauraci Potrefená husa, vstupenky do Kina Metropol nebo sladké překvapení z místních cukráren Ollies a Sladký Méďa. V Olomouci je v současnosti nedostatek krve ze skupiny A+.

Nemocnice jako dárce přijímají zdravé dárce od 18 do 60 let, jejichž hmotnost je vyšší než 50 kilogramů. V daňovém přiznání si pak můžete za každé bezplatné darování krve odečíst 3 000 korun ze základu daně a zároveň máte v den odběru nárok na placené volno.  

Autorský článek Karolíny Kawulokové s použitím informací ze serverů Fakultní nemocnice Olomouc, Regionalist, Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč, Transfuzní služba AGEL, Nemocnice AGEL Přerov

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…