Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Valentýnské darování krve v Olomouci či Trutnově aneb Kdo miluje, daruje

Zdroj: Pexels

Jak se svou drahou polovičkou oslavit Valentýna? Stačí jít darovat krev do některé z nemocnic, které letos vyhlásily Valentýnský odběr. Můžete tak pomoci zachránit životy druhým, a to je ten největší dar, který můžeme dát. Nemocnice lákají na dobrůtky a jiné dárky, které za odměnu dostanete. Valentýnský odběr vyhlásila Fakultní nemocnice v Olomouci, Nemocnice v Přerově i Šumperku, nebo také v Pelhřimově či Trutnově. V Třebíči organizuje valentýnské darování krve Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč.

V trutnovské nemocnici dostanete speciální občerstvení – každý dárce se může těšit na řízky. „Svátek sv. Valentýna není jen svátkem všech zamilovaných, ale i oslavou přátelství, lásky a partnerských vztahů. Darujte společně krev ve dvojici, anebo přijďte a zapojte se do dárcovství krve sami. Pomůžete tím zachránit život zraněným a nemocným, na které doma také někdo čeká,“ říká primář transfúzního a hematologického oddělení Josef Kunčar a dodává: „A protože se říká, že láska prochází žaludkem, chystáme pro naše dárce odměnu v podobě nadstandartního občerstvení.“ 

Největší odměnou je dobrý pocit

V Šumperku  a Přerově každý dárce obdrží drobný dáreček a pro ty, kteří přijdou darovat v páru, mají připravený ještě jeden dárek navíc. V Pelhřimově dostanete jako odměnu sladké valentýnské srdíčko. „I když největší odměnou je pocit, že pomohu druhému,“ říká doktorka Michaela Harudová z Oddělení hematologie a transfúziologie Nemocnice Pelhřimov.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc získáte za darování krve evidenční číslo, které pak bude slosovatelné. Vyhrát můžete večeři v restauraci Potrefená husa, vstupenky do Kina Metropol nebo sladké překvapení z místních cukráren Ollies a Sladký Méďa. V Olomouci je v současnosti nedostatek krve ze skupiny A+.

Nemocnice jako dárce přijímají zdravé dárce od 18 do 60 let, jejichž hmotnost je vyšší než 50 kilogramů. V daňovém přiznání si pak můžete za každé bezplatné darování krve odečíst 3 000 korun ze základu daně a zároveň máte v den odběru nárok na placené volno.  

Autorský článek Karolíny Kawulokové s použitím informací ze serverů Fakultní nemocnice Olomouc, Regionalist, Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč, Transfuzní služba AGEL, Nemocnice AGEL Přerov

Související články

Zaručeně zlepší den

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…