Poprvé v historii mohou v Brně darovat krev i cizinci

Od června mohou krev darovat i cizinci. Mnozí tuto možnost vítají. Zdroj: Fakultní nemocnice Brno

Od června letošního roku mohou poprvé v historii brněnské transfuzní služby darovat krev i cizí státní příslušníci. Podmínkou je kromě dobrého zdravotního stavu i dlouhodobý pobyt v České republice, zdravotní pojištění a schopnost dorozumět se anglicky.

Prvních devět cizinců přišlo darovat krev na začátku června u příležitosti Světového dne dárců krve. „Tito lidé dlouhodobě žijí a pracují v České republice, platí si zde zdravotní pojištění, není tedy důvod jim darování krve neumožnit,“ sdělila vedoucí lékařka Úseku dárců krve Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno Hana Lejdarová. Možnosti cizinců darovat krev předcházelo vytvoření anglické mutace webových stránek, jež jsou dnes podmínkou pro bezproblémové dárcovství krve, i nutnost připravit zdravotnický personál na komunikace v angličtině.

Novinka vyvolala pozitivní reakce jak u lékařů, tak i u cizinců, kteří chtějí darovat krev. „Jsem ráda, že se mohu účastnit dárcovství krve zde v České republice,“ řekla jedna z prvních dárkyň Vanessa Garcia. „Pravidelně jsem darovala krev ve Španělsku, než jsem přišla do České republiky za prací. Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev a nikdy nevíte, kdy se v podobné situaci ocitnete vy sám nebo někdo blízký z vaší rodiny,“ dodala Garcia.

Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno patří s více než třiadvaceti tisíce odběry krve ročně k největším zařízením transfuzní služby u nás. Do roku 2013 počty prvodárců stagnovaly, od roku 2014 se čísla díky náborovým aktivitám zvyšují. Podle ředitele FN Brno Romana Krause je důležité v dárcovství lidi podporovat. „Význam dárcovství krve není v naší zemi stále plně doceněn. A pokud se najdou cizinci, žijící v Česku, kteří u nás chtějí darovat krev, je naší povinností jim to umožnit,“ uzavřel Kraus.

Autor článku

Barbora Jahodová