Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Poprvé v historii mohou v Brně darovat krev i cizinci

2 minuty radosti
Od června mohou krev darovat i cizinci. Mnozí tuto možnost vítají. Zdroj: Fakultní nemocnice Brno

Od června letošního roku mohou poprvé v historii brněnské transfuzní služby darovat krev i cizí státní příslušníci. Podmínkou je kromě dobrého zdravotního stavu i dlouhodobý pobyt v České republice, zdravotní pojištění a schopnost dorozumět se anglicky.

Prvních devět cizinců přišlo darovat krev na začátku června u příležitosti Světového dne dárců krve. „Tito lidé dlouhodobě žijí a pracují v České republice, platí si zde zdravotní pojištění, není tedy důvod jim darování krve neumožnit,“ sdělila vedoucí lékařka Úseku dárců krve Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno Hana Lejdarová. Možnosti cizinců darovat krev předcházelo vytvoření anglické mutace webových stránek, jež jsou dnes podmínkou pro bezproblémové dárcovství krve, i nutnost připravit zdravotnický personál na komunikace v angličtině.

Novinka vyvolala pozitivní reakce jak u lékařů, tak i u cizinců, kteří chtějí darovat krev. „Jsem ráda, že se mohu účastnit dárcovství krve zde v České republice,“ řekla jedna z prvních dárkyň Vanessa Garcia. „Pravidelně jsem darovala krev ve Španělsku, než jsem přišla do České republiky za prací. Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev a nikdy nevíte, kdy se v podobné situaci ocitnete vy sám nebo někdo blízký z vaší rodiny,“ dodala Garcia.

Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno patří s více než třiadvaceti tisíce odběry krve ročně k největším zařízením transfuzní služby u nás. Do roku 2013 počty prvodárců stagnovaly, od roku 2014 se čísla díky náborovým aktivitám zvyšují. Podle ředitele FN Brno Romana Krause je důležité v dárcovství lidi podporovat. „Význam dárcovství krve není v naší zemi stále plně doceněn. A pokud se najdou cizinci, žijící v Česku, kteří u nás chtějí darovat krev, je naší povinností jim to umožnit,“ uzavřel Kraus.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.