Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Poprvé v historii mohou v Brně darovat krev i cizinci

2 minuty radosti
Od června mohou krev darovat i cizinci. Mnozí tuto možnost vítají. Zdroj: Fakultní nemocnice Brno

Od června letošního roku mohou poprvé v historii brněnské transfuzní služby darovat krev i cizí státní příslušníci. Podmínkou je kromě dobrého zdravotního stavu i dlouhodobý pobyt v České republice, zdravotní pojištění a schopnost dorozumět se anglicky.

Prvních devět cizinců přišlo darovat krev na začátku června u příležitosti Světového dne dárců krve. „Tito lidé dlouhodobě žijí a pracují v České republice, platí si zde zdravotní pojištění, není tedy důvod jim darování krve neumožnit,“ sdělila vedoucí lékařka Úseku dárců krve Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno Hana Lejdarová. Možnosti cizinců darovat krev předcházelo vytvoření anglické mutace webových stránek, jež jsou dnes podmínkou pro bezproblémové dárcovství krve, i nutnost připravit zdravotnický personál na komunikace v angličtině.

Novinka vyvolala pozitivní reakce jak u lékařů, tak i u cizinců, kteří chtějí darovat krev. „Jsem ráda, že se mohu účastnit dárcovství krve zde v České republice,“ řekla jedna z prvních dárkyň Vanessa Garcia. „Pravidelně jsem darovala krev ve Španělsku, než jsem přišla do České republiky za prací. Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev a nikdy nevíte, kdy se v podobné situaci ocitnete vy sám nebo někdo blízký z vaší rodiny,“ dodala Garcia.

Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno patří s více než třiadvaceti tisíce odběry krve ročně k největším zařízením transfuzní služby u nás. Do roku 2013 počty prvodárců stagnovaly, od roku 2014 se čísla díky náborovým aktivitám zvyšují. Podle ředitele FN Brno Romana Krause je důležité v dárcovství lidi podporovat. „Význam dárcovství krve není v naší zemi stále plně doceněn. A pokud se najdou cizinci, žijící v Česku, kteří u nás chtějí darovat krev, je naší povinností jim to umožnit,“ uzavřel Kraus.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…