Chybí jim zrak, o to vytříbenější mají ale další smysly – tedy i hmat. Právě ten hraje hlavní roli v unikátním ateliéru a dílně v jednom, jež se skrývají pod názvem Hmateliér. Navštěvují ho nevidomí a zrakově postižení, kteří si zde mohou vyrobit předměty ze šamotové hlíny.
Zařízení poskytuje lidem nejen z Prahy, ale z celého Česka příležitost pro samostatnou tvorbu, odborné vedení i možnost přivýdělku. „Skrze arteterapii podporujeme překonávání důsledků oslabení a ztráty zraku. Pořádáním výstav a prezentací vzniklých výrobků zvyšujeme prestiž umění nevidomých a přispíváme k pozitivnímu vnímání cílové skupiny veřejností,“ vysvětluje Šárka Vojtíšková z Hmateliéru.
Klienti se zrakovým postižením se v Hmateliéru učí vytvářet předměty, jako jsou interiérové doplňky, zahradní nádoby i volné sochařské objekty. Ty posléze putují na výstavy nebo se prodávají.
Různé aktivity se v ateliéru konají zpravidla třikrát týdně a jsou určeny i novým zájemcům. „Vedle výuky práce s hlínou a vlastní tvorby pořádáme i arteterapeutická setkání zaměřená na sebepoznání s využitím různých výtvarných technik nebo zážitkové workshopy pro vidící veřejnost, na kterých si zájemci s klapkami na očích zkusí techniky hmatového modelování pro nevidomé,“ uvádí Vojtíšková. Hmateliér je pracovištěm spolku Okamžik, který se zaměřuje na podporu nejen nevidomých.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…