V unikátním Hmateliéru vyrábějí nevidomí hliněné předměty

Zdroj fotografie: Hmateliér

Chybí jim zrak, o to vytříbenější mají ale další smysly – tedy i hmat. Právě ten hraje hlavní roli v unikátním ateliéru a dílně v jednom, jež se skrývají pod názvem Hmateliér. Navštěvují ho nevidomí a zrakově postižení, kteří si zde mohou vyrobit předměty ze šamotové hlíny.

hmat3Zařízení poskytuje lidem nejen z Prahy, ale z celého Česka příležitost pro samostatnou tvorbu, odborné vedení i možnost přivýdělku. „Skrze arteterapii podporujeme překonávání důsledků oslabení a ztráty zraku. Pořádáním výstav a prezentací vzniklých výrobků zvyšujeme prestiž umění nevidomých a přispíváme k pozitivnímu vnímání cílové skupiny veřejností,“ vysvětluje Šárka Vojtíšková z Hmateliéru.

hmat2Klienti se zrakovým postižením se v Hmateliéru učí vytvářet předměty, jako jsou interiérové doplňky, zahradní nádoby i volné sochařské objekty. Ty posléze putují na výstavy nebo se prodávají.

Různé aktivity se v ateliéru konají zpravidla třikrát týdně a jsou určeny i novým zájemcům. „Vedle výuky práce s hlínou a vlastní tvorby pořádáme i arteterapeutická setkání zaměřená na sebepoznání s využitím různých výtvarných technik nebo zážitkové workshopy pro vidící veřejnost, na kterých si zájemci s klapkami na očích zkusí techniky hmatového modelování pro nevidomé,“ uvádí Vojtíšková.  Hmateliér je pracovištěm spolku Okamžik, který se zaměřuje na podporu nejen nevidomých.

Autor článku

Kristýna Motlová