Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V unikátním Hmateliéru vyrábějí nevidomí hliněné předměty

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Hmateliér

Chybí jim zrak, o to vytříbenější mají ale další smysly – tedy i hmat. Právě ten hraje hlavní roli v unikátním ateliéru a dílně v jednom, jež se skrývají pod názvem Hmateliér. Navštěvují ho nevidomí a zrakově postižení, kteří si zde mohou vyrobit předměty ze šamotové hlíny.

hmat3Zařízení poskytuje lidem nejen z Prahy, ale z celého Česka příležitost pro samostatnou tvorbu, odborné vedení i možnost přivýdělku. „Skrze arteterapii podporujeme překonávání důsledků oslabení a ztráty zraku. Pořádáním výstav a prezentací vzniklých výrobků zvyšujeme prestiž umění nevidomých a přispíváme k pozitivnímu vnímání cílové skupiny veřejností,“ vysvětluje Šárka Vojtíšková z Hmateliéru.

hmat2Klienti se zrakovým postižením se v Hmateliéru učí vytvářet předměty, jako jsou interiérové doplňky, zahradní nádoby i volné sochařské objekty. Ty posléze putují na výstavy nebo se prodávají.

Různé aktivity se v ateliéru konají zpravidla třikrát týdně a jsou určeny i novým zájemcům. „Vedle výuky práce s hlínou a vlastní tvorby pořádáme i arteterapeutická setkání zaměřená na sebepoznání s využitím různých výtvarných technik nebo zážitkové workshopy pro vidící veřejnost, na kterých si zájemci s klapkami na očích zkusí techniky hmatového modelování pro nevidomé,“ uvádí Vojtíšková.  Hmateliér je pracovištěm spolku Okamžik, který se zaměřuje na podporu nejen nevidomých.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.