Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Safari Parku Dvůr Králové se narodili vzácní dravci

Mládě hadilova. Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Další úspěch si připsali ošetřovatelé ptáků v Safari Parku Dvůr Králové. V nedávné době se tam vylíhla dvě mláďata hadilovů písařů. Tento druh ptáků se v lidské péči rozmnožuje zcela výjimečně. Dvorský safari park je jediné místo, kde se to v České a Slovenské republice podařilo.

Dospělý jedinec hadilova. Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Další úspěšná snůška potvrzuje, že jsme zcela zvládli problémy, se kterými se chov v lidské péči obvykle potýká,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský, jehož týmu se odchov povedl. Mláďata, která se vylíhla na začátku července, nyní čeká zevrubná prohlídka včetně vážení a určení pohlaví.

Hadilov písař dostal své české jméno podle prodloužených per na zátylku, která připomínají náčiní starých písařů. Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Odchovy hadilovů jsou zcela mimořádné, v uplynulém roce se podle dostupných údajů vylíhlo v zoologických zahradách na celém světě pouze sedm mláďat. Safari Park Dvůr Králové rozmnožil hadilovy poprvé v roce 2009. Od té doby se jich tam narodilo celkem 23, úspěšně odchovat se jich povedlo 15. Zoo se tím řadí mezi nejúspěšnější chovatele těchto dravců na světě.

Druhové jméno získal hadilov proto, že v přírodě loví hady poměrně často, troufne si i na ty jedovaté. Zdroj fotografie: Safari park Dvůr Králové

Hadilov písař je dravec vyskytující se v subsaharské Africe, je ohrožený vyhubením. Tito ptáci se v přírodě živí lovem hadů, a to dokonce jedovatých. Zabíjejí je pomocí mimořádně dlouhých a silných nohou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.