V rodinných buňkách děti žijí společně jako skutečná rodina

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dětské centrum Veská na Pardubicku v nedávné době dokončilo rodinné buňky, které slouží ohroženým dětem. Kromě přestavby na dva byty se rekonstrukce týkala také nové herny, lékařské ambulance i zázemí pro pečovatelky. Nové zařízení, které nabídne bezpečné zázemí dětem žijících v nepříznivých rodinných situacích, stálo asi čtyři miliony korun.

Dětem jsou nově k dispozici malé byty s pokoji, kde mohou strávit tři měsíce až půl roku. K dispozici mají děti pokoj, kde hromadně spí, mají tam prostor na učení i vlastní skříňky. „Jsou to samostatné bytečky pro skupinu tří nebo čtyř dětí. Žijí v nich jako rodina, vždy mají k sobě stejný personál, ke každé skupině jsou dvě tety, které mají zdravotnické nebo pedagogické vzdělání,“ vysvětlila pro ČTK ředitelka zařízení Markéta Tauberová.

Organizátoři centra se snaží, aby se život v zařízení co nejvíce podobal běžnému životu v domácnosti. Děti se tak podílejí na chodu domácnosti, přípravě jídla i úklidu. Po pobytu v centru většinou děti putují zpět do biologické rodiny nebo azylového domu. „Jsme stále v procesu transformace. Rozšiřujeme své služby o terénní práci s rodinou a v rodině. Chceme předcházet tomu, aby k nám děti musely přijít do zařízení,“ doplnila pro ČTK Tauberová.

Zdroj: ČTK

Autor článku