Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V rodinných buňkách děti žijí společně jako skutečná rodina

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dětské centrum Veská na Pardubicku v nedávné době dokončilo rodinné buňky, které slouží ohroženým dětem. Kromě přestavby na dva byty se rekonstrukce týkala také nové herny, lékařské ambulance i zázemí pro pečovatelky. Nové zařízení, které nabídne bezpečné zázemí dětem žijících v nepříznivých rodinných situacích, stálo asi čtyři miliony korun.

Dětem jsou nově k dispozici malé byty s pokoji, kde mohou strávit tři měsíce až půl roku. K dispozici mají děti pokoj, kde hromadně spí, mají tam prostor na učení i vlastní skříňky. „Jsou to samostatné bytečky pro skupinu tří nebo čtyř dětí. Žijí v nich jako rodina, vždy mají k sobě stejný personál, ke každé skupině jsou dvě tety, které mají zdravotnické nebo pedagogické vzdělání,“ vysvětlila pro ČTK ředitelka zařízení Markéta Tauberová.

Organizátoři centra se snaží, aby se život v zařízení co nejvíce podobal běžnému životu v domácnosti. Děti se tak podílejí na chodu domácnosti, přípravě jídla i úklidu. Po pobytu v centru většinou děti putují zpět do biologické rodiny nebo azylového domu. „Jsme stále v procesu transformace. Rozšiřujeme své služby o terénní práci s rodinou a v rodině. Chceme předcházet tomu, aby k nám děti musely přijít do zařízení,“ doplnila pro ČTK Tauberová.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.