Původně měly skončit na jídelním stole. Díky podařené záchraně ze zásilky mířící na černý trh však dostaly ohrožené želvy ostnité šanci na nový život. Nyní se jim v pražské zoologické zahradě narodilo mládě, které je staré asi měsíc a váží necelých padesát gramů.
Nově vylíhlé mládě zaujme na první pohled. Vzhledem se totiž velmi liší od svých rodičů. „Zatímco dospělá želva ostnitá má krunýř hladký, mládě má na krunýři tři obranné linie ostnů. Samice totiž kladou běžně jen jedno vejce, a protože je mládě měkké a mohlo by být snadným cílem pro predátory, je jeho krunýř opatřen velmi špičatými ostny. Ty pak při dospívání mizí. Jde o opravdu unikátní adaptaci ochrany mláďat,“ vysvětlil kurátor plazů Petr Velenský.
Želvy ostnité získala pražská zoo v roce 2002, kdy se Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií podařilo několik dehydratovaných, hladových a často i zraněných jedinců objevit v zabavené zásilce. Záchranná akce proběhla na lodi v Hongkongu, která zvířata převážela do Číny a Macaa.
V Česku je přitom Zoo Praha jedinou zoologickou zahradou, která tento vzácný druh chová. Jedním z důvodů je náročnost jejich chovu – ohrožené želvy potřebují velmi specifické podmínky pro život. Ve volné přírodě totiž žijí samotářsky v horských potocích jihovýchodní Asie a nemají rády horko. „Obtížná je i inkubace vajec – je potřeba vejce uchovávat ve střídavé teplotě v rozmezí od čtyřiadvaceti do devětadvaceti stupňů Celsia. Zárodek se vyvíjí skoro čtyři měsíce a při jakémkoli narušení optimálních podmínek odumírá,“ dodal Velenský.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…