Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze vzniknou bezplatné akademie umění pro seniory

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od října mohou senioři v hlavním městě navštěvovat volnočasové umělecké aktivity na celkem šesti základních uměleckých školách po celé Praze. Na konci srpna totiž Rada hlavního města Prahy schválila založení sítě Akademie umění a kultury pro seniory. Ta nabídne tříleté vzdělávání, k němuž se mohou již nyní zájemci hlásit na jednotlivých uměleckých základních školách.

Seniorské akademie umožní seniorům věnovat se hudbě, výtvarnému umění, tanci či divadlu, a to bez nutnosti přijímacího řízením či ověřování svého nadání skrz dosažené výsledky. „Cílem ojedinělého projektu je podnítit v seniorech zájem o aktivní trávení volného času a seberealizaci, zapojit je do kulturního a sociálního života v metropoli a rovněž posílit jejich duševní i fyzickou kondici, k čemuž umění a kultura výrazně pomáhají. Akademie vhodným způsobem doplní stávající síť sociálních služeb o nástroj zkvalitňování života osob v důchodovém věku,“ vysvětlila radní pro školství a sociální politiku Irena Ropková.

Podle Ropkové by akademie mohla pomoci nejen seniorům, ale i lektorům, kterým umožní profesní růst a získání nových pracovních zkušeností. Nezanedbatelným vliv by měla mít akademie také na žáky uměleckých škol. „Žáci se dostanou do pravidelného kontaktu se seniory a budou vedeni k úctě ke starším lidem. Projekt podpoří mezigenerační solidaritu a komunikaci,“ zavřela Repková. Učit se hudbě či umění budou moci senioři zatím na šesti základních školách v Praze, do budoucna však organizátoři projektu počítají s rozšířením na další instituce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.