Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze vzniklo art re use centrum. Nabízí umělecký materiál za odvoz

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Sklad uměleckého materiálu je k dispozici pro všechny, kteří si potřebují připravit výstavu, divadelní představení nebo jiný veřejně prospěšný projekt, či jim naopak přebývá nevyužívaný materiál, který rádi poskytnou ostatním. Neziskový projekt art re use vznikl v pražském Žižkově a kromě shromažďování a půjčování nástrojů a materiálu s sebou nese také ekologický a vzdělávací aspekt. V budoucnu zde totiž organizátoři mají v plánu pořádat workshopy pro veřejnost a další edukační činnost zaměřenou na téma recyklace.

Prvotní myšlenka projektu, který finančně podpořil pražský magistrát, přišla z organizace Skutek, o realizaci se pak postaral spolek ArtMap. „Díky velké poptávce v galerijním prostředí a popularitě projektu nás už v průběhu stavebních prací začali oslovovat galeristé, umělci a kurátoři s nabídkou přebytečného materiálu. Zřídili jsme pro distribuci klasický e-shop, materiál obratem publikovali a do týdne byl pryč,“ uvedl koordinátor projektu a vedoucí skladu Jan Vincenec.

Foto: Praha.eu

Centrum funguje jako banka materiálu, která nabízí umělcům, studentům, neziskovým projektům a galeriím zázemí k tvorbě. V katalogu na stránkách reuse.artmap.cz si mohou zájemci vyhledat věci, o které mají zájem, a po vyplnění kontaktních údajů se domluví na čase předání. „Po předmětech a materiálech, které sklad uměleckého materiálu za odvoz zprostředkovává, je obrovská poptávka, což dokazuje, že takový projekt na území hlavního města patří,” řekla pražská radní Hana Třeštíková.

Kulturním institucím, firmám či uměleckým školám pak art re use pomůže se smysluplnou redistribucí nepotřebného materiálu, který samy nemohou déle skladovat, a mohou ho tak nabídnout k využití jiným tvůrcům. „Po výstavách často zbývají výstavnické prvky nebo nepoužitý materiál. Prvním pokusem o jeho sdílení se stala skupina na sociální síti Facebook. Většina byla bleskurychle rozebrána. Snaha neplýtvat a sdílet je na umělecké scéně mimořádně aktuální,“ dodal místopředseda spolku Skutek Jiří Ptáček.

Zdroj: art re use

Související články

Zaručeně zlepší den

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Vědci možná objevili jednu z nejmladších planet vůbec

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…