Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze vzniklo art re use centrum. Nabízí umělecký materiál za odvoz

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Sklad uměleckého materiálu je k dispozici pro všechny, kteří si potřebují připravit výstavu, divadelní představení nebo jiný veřejně prospěšný projekt, či jim naopak přebývá nevyužívaný materiál, který rádi poskytnou ostatním. Neziskový projekt art re use vznikl v pražském Žižkově a kromě shromažďování a půjčování nástrojů a materiálu s sebou nese také ekologický a vzdělávací aspekt. V budoucnu zde totiž organizátoři mají v plánu pořádat workshopy pro veřejnost a další edukační činnost zaměřenou na téma recyklace.

Prvotní myšlenka projektu, který finančně podpořil pražský magistrát, přišla z organizace Skutek, o realizaci se pak postaral spolek ArtMap. „Díky velké poptávce v galerijním prostředí a popularitě projektu nás už v průběhu stavebních prací začali oslovovat galeristé, umělci a kurátoři s nabídkou přebytečného materiálu. Zřídili jsme pro distribuci klasický e-shop, materiál obratem publikovali a do týdne byl pryč,“ uvedl koordinátor projektu a vedoucí skladu Jan Vincenec.

Foto: Praha.eu

Centrum funguje jako banka materiálu, která nabízí umělcům, studentům, neziskovým projektům a galeriím zázemí k tvorbě. V katalogu na stránkách reuse.artmap.cz si mohou zájemci vyhledat věci, o které mají zájem, a po vyplnění kontaktních údajů se domluví na čase předání. „Po předmětech a materiálech, které sklad uměleckého materiálu za odvoz zprostředkovává, je obrovská poptávka, což dokazuje, že takový projekt na území hlavního města patří,” řekla pražská radní Hana Třeštíková.

Kulturním institucím, firmám či uměleckým školám pak art re use pomůže se smysluplnou redistribucí nepotřebného materiálu, který samy nemohou déle skladovat, a mohou ho tak nabídnout k využití jiným tvůrcům. „Po výstavách často zbývají výstavnické prvky nebo nepoužitý materiál. Prvním pokusem o jeho sdílení se stala skupina na sociální síti Facebook. Většina byla bleskurychle rozebrána. Snaha neplýtvat a sdílet je na umělecké scéně mimořádně aktuální,“ dodal místopředseda spolku Skutek Jiří Ptáček.

Zdroj: art re use

Související články

Zaručeně zlepší den

Děsivé dýně i bez vyřezávání. Kalifornská farma je pěstuje ve formách s obličeji

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Známe příčinou neurodegenerativních onemocnění. Zjištění přináší naději na léčbu

FOTO: Zvědavá slepice i rozesmátý kůň. Podívejte se na nejvtipnější snímky domácích mazlíčků

Inspirativní rozhovor

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Přečtěte si rozhovor s Eliškou Vafkovou, zakladatelkou psího hospice Dejte nám šanci.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…