V polském městě Włocławek v Kujavsko-pomořském vojvodství byl v řece Visle objeven plně zachovaný meč. Podle odborníků pochází z 9. až 10. století a datuje se tak k počátkům formace Polského státu, informuje veřejnoprávní médium Poskie Radio.
Podle konzervátora památek Sambora Gawińského je tento meč kromě svého stáří unikátní také svým zpracováním. Na rukojeti meče je vidět nápis U[V]LFBERTH, který prozrazuje nejvyšší kvalitu oceli. „To jej okamžitě řadí mezi naprosto výjimečné nálezy, protože to dokazuje, že jde o meč vyrobený speciální technologií, při níž se železná ruda taví při 1500 stupních Celsia a přidávají se do ní nejrůznější přísady – mangan, wolfram, molybden a další, díky nimž je výsledná ocel mimořádně trvanlivá a pružná, a zároveň není křehká,“ vysvětluje Gawiński.
Meč byl předán do Archeologického ústavu Univerzity Mikuláše Koperníka v Toruni, kde jej vědci důkladně prozkoumají a zakonzervují. Pokud čištění potvrdí přítomnost nápisu U[V]LFBERTH, bude to už osmý meč s tímto označením objevený v Polsku.
Zemský úřad ochrany památek v Toruni vysvětluje, že na základě konstrukce lze meč z Włocławku zařadit do typu S podle Petersenovy typologie. Tento typ zbraně pochází ze severozápadní Evropy – Skandinávie nebo franského státu. Do dnešního Polska se pravděpodobně dostal prostřednictvím skandinávských vlivů, které byly v té době velmi silné v celé oblasti střední a východní Evropy.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…