Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Restaurování 1 200 let starého vikingského meče. Foto: Archeological Museum Of Norway

V Norsku objevují jednu historickou zbraň za druhou. Nedávno jsme psali o nálezu až 1 700 let starého šípu, nyní přišel server IFL Science s informací o dalším mimořádném objevu. Na západním pobřeží byl nalezen velmi cenný a bohatě zdobený vikingský meč.

Nenašel ho jen tak někdo, nýbrž dva amatérští archeologové. Jeden z nich našel kus železa již před rokem, nikdo si však nebyl jistý, jestli je opravdu nějak důležitý. Letos se ovšem objevil další kousek a zjistilo se, že společně tvoří zhruba 1 200 let starý meč, jeden z nejtěžších a nejvíce zdobených, které se ve vikingské éře vyráběly.

Podobné meče byly již v minulosti nalezeny například v Anglii, proto se má za to, že nebyl ukován v Norsku. Objev proto láká i archeology z jiných zemí. Nyní se o něj starají restaurátoři Norského archeologického muzea, aby mohl být později vystaven. Zatím nelze přesně určit všechny znaky, které obsahuje bohaté zdobení, ale jsou již vidět zvířecí a geometrické vzory. Vypadá to také, že byla použita niello technika, kdy se do stříbra ryje černou hmotou a vytváří se tak jedinečný design.

Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, IFL Science

Související články

Zaručeně zlepší den

Býčci si vyhodí z kopýtka a jejich životy budou ušetřeny

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…