V plzeňské zoo začnou chovat kriticky ohroženou zebru bezhřívou

Zdroj fotografie: Pixabay

Plzeňskou zoologickou zahradu v tomto roce rozšíří nový přírůstek. Přibude tam kriticky ohrožený poddruh stepní zebry – zebry bezhřívé. V plánu je také zřízení nové expozice pro ještěry v pobočce Akva Tera. Pavilon Svět v podzemí doplní zase nová expozice živých fosílií, změn se dočká také statek Lüftnerka a japonská zahrada.

Zebra bezhřívá by měla nahradit zebry Chapmannovy, které zoo chová nepřetržitě 45 let. „Zebra Chapmannova je v zoologických zahradách velice dobře zastoupena, ale vysloveně volá po záchraně a o pomoc jiný poddruh zebry stepní, je to zebra bezhřívá,” řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. Ohrožené zvíře je zajímavé tím, že během dospívání, ve dvou až třech letech života, téměř ztratí hřívu. V lidské péči nyní žijí v Evropě jen čtyři desítky jedinců, z toho více než polovina v České republice.

Plzeňská zoologická zahrada vznikla v roce 1926. Jako jediná v České republice je zároveň sloučena v jeden funkční celek s botanickou zahradou. V centru města má samostatnou moderní expozici Akva Tera, kde jsou chovaní jedovatí hadi, kobry, mamby, krokodýli a další živočichové.

Zdroj: novinky.cz, zooplzen.cz

Autor článku

Gabriela Brázdová