Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Ostravě chystají rozsáhlé oživení opuštěných budov

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Bigstock

Když se spojí šikovní lidé a dobré nápady, mohou chátrající budovy poměrně snadno najít nové využití. Děje se tak už na vícero místech po celé republice, podobně laděný projekt má i Ostrava.

Město se zapojilo do projektu Refill, který se zaměřuje na dočasné využívání prázdných prostor, pozemků a budov. „Realizací tohoto projektu se otevírají nové možnosti, jak využít tyto budovy či plochy ve městě, dát jim novou funkci a oživit je, ale také podpořit začínající podnikatele či různé komunitní aktivity,“ vysvětluje náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Záměrem je vytvořit právě takové podmínky, které budou výhodné pro obě strany – jak pro majitele objektu, tak pro nájemce. Zároveň by se měly odbourat zbytečně komplikované administrativní či legislativní překážky.

Projekt přináší zapojeným subjektům řadu výhod. Zájemcům poskytne příležitost si za nízké náklady otestovat, zda jsou jejich aktivity žádané a životaschopné. Majitelům pomůže mimo jiné zamezit dalšímu chátrání objektu. Zároveň zapojuje ve velké míře právě samotné občany, kteří se tak aktivně podílejí na rozvoji městského prostoru.

Radnice aktuálně mapuje zájem majitelů i potenciálních nájemců, a to jak prostřednictvím veřejné diskuze, tak na příslušném webu. Reakce jsou zatím velmi pozitivní a škála nápadů široká. Projekt byl podpořen z mezinárodního programu URBACT III a vedle Ostravy se ho účastní i další evropská města, například belgický Ghent nebo finské Helsinky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…