Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Ostravě chystají rozsáhlé oživení opuštěných budov

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Bigstock

Když se spojí šikovní lidé a dobré nápady, mohou chátrající budovy poměrně snadno najít nové využití. Děje se tak už na vícero místech po celé republice, podobně laděný projekt má i Ostrava.

Město se zapojilo do projektu Refill, který se zaměřuje na dočasné využívání prázdných prostor, pozemků a budov. „Realizací tohoto projektu se otevírají nové možnosti, jak využít tyto budovy či plochy ve městě, dát jim novou funkci a oživit je, ale také podpořit začínající podnikatele či různé komunitní aktivity,“ vysvětluje náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Záměrem je vytvořit právě takové podmínky, které budou výhodné pro obě strany – jak pro majitele objektu, tak pro nájemce. Zároveň by se měly odbourat zbytečně komplikované administrativní či legislativní překážky.

Projekt přináší zapojeným subjektům řadu výhod. Zájemcům poskytne příležitost si za nízké náklady otestovat, zda jsou jejich aktivity žádané a životaschopné. Majitelům pomůže mimo jiné zamezit dalšímu chátrání objektu. Zároveň zapojuje ve velké míře právě samotné občany, kteří se tak aktivně podílejí na rozvoji městského prostoru.

Radnice aktuálně mapuje zájem majitelů i potenciálních nájemců, a to jak prostřednictvím veřejné diskuze, tak na příslušném webu. Reakce jsou zatím velmi pozitivní a škála nápadů široká. Projekt byl podpořen z mezinárodního programu URBACT III a vedle Ostravy se ho účastní i další evropská města, například belgický Ghent nebo finské Helsinky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.