Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Ostravě chystají rozsáhlé oživení opuštěných budov

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Bigstock

Když se spojí šikovní lidé a dobré nápady, mohou chátrající budovy poměrně snadno najít nové využití. Děje se tak už na vícero místech po celé republice, podobně laděný projekt má i Ostrava.

Město se zapojilo do projektu Refill, který se zaměřuje na dočasné využívání prázdných prostor, pozemků a budov. „Realizací tohoto projektu se otevírají nové možnosti, jak využít tyto budovy či plochy ve městě, dát jim novou funkci a oživit je, ale také podpořit začínající podnikatele či různé komunitní aktivity,“ vysvětluje náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Záměrem je vytvořit právě takové podmínky, které budou výhodné pro obě strany – jak pro majitele objektu, tak pro nájemce. Zároveň by se měly odbourat zbytečně komplikované administrativní či legislativní překážky.

Projekt přináší zapojeným subjektům řadu výhod. Zájemcům poskytne příležitost si za nízké náklady otestovat, zda jsou jejich aktivity žádané a životaschopné. Majitelům pomůže mimo jiné zamezit dalšímu chátrání objektu. Zároveň zapojuje ve velké míře právě samotné občany, kteří se tak aktivně podílejí na rozvoji městského prostoru.

Radnice aktuálně mapuje zájem majitelů i potenciálních nájemců, a to jak prostřednictvím veřejné diskuze, tak na příslušném webu. Reakce jsou zatím velmi pozitivní a škála nápadů široká. Projekt byl podpořen z mezinárodního programu URBACT III a vedle Ostravy se ho účastní i další evropská města, například belgický Ghent nebo finské Helsinky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.