Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V olomoucké ZOO si poradí i s náhradní rodinnou péčí pro klokana

Mládě klokana rudého, které se narodilo v olomoucké ZOO na Svatém Kopečku, má netradiční rodinné zázemí. Místo jeho matky se o něj stará tamní zooložka a bezpečí vaku mu nahrazuje textilní taška vyplněná povlakem na polštář. Tříměsíční samičce, o kterou matka neprojevovala zájem, se i přes tento svérázný způsob výchovy vede dobře. Soustavnou péči bude potřebovat ještě asi tři měsíce. Pak už se o sebe začne pomalu starat sama.

O klokaní mládě ztratila jeho matka zájem. Proto se o něj začala starat zooložka Libuše Veselá. „Péče o něj připomíná péči o novorozence. Tedy kromě toho, že do polštáře skáče šipku. Povlak na polštář umístěný v tašce totiž simuluje vak samice a do toho se mládě vždy vrací po hlavě,“ popisuje Veselá své zkušenosti s klokaní samičkou. Mládě se zhruba každé tři hodiny hlásí o potravu. Prozatím dostává tekutou stravu, kondenzované mléko. O pevnou stravu prozatím nemá zájem. Pomoc náhradní matky bude potřebovat asi ještě tři měsíce. „Už mu začínáme dávat k ochutnání pevnou potravu, což mu zatím moc nejde. Počítám, že ve vaku bude ještě tak zhruba tři měsíce,“ nastínila zooložka klokanovu blízkou budoucnost.

V olomoucké ZOO chovají klokany rudé už od roku 1997. Jedná se o jeden z největších klokaních druhů. Jejich přirozeným prostředím je Austrálie. Mládě měří po narození pouhé dva centimetry. Poté se musí samo vyšplhat do vaku matky, kde saje mateřské mléko. Vak opouští po zhruba osmi měsících. Dospělí jedinci se dokáží pohybovat rychlostí 50 až 70 km/h. Jsou schopni skočit i 10 metrů do dálky a 3 metry do výšky. Stejně jako všichni ostatní klokani však nedokáží skákat pozpátku.

Zdroj: http://olomouc.idnes.cz/olomoucka-zoo-odchovava-klokana-odvrhnuteho-matkou-fy7-/olomouc-zpravy.aspx?c=A140813_161447_olomouc-zpravy_stk

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…