Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Národním parku Podyjí se narodila čtyři mláďata divokých koní

Zdroj fotografie: Správa národního parku Podyjí

Mladá hříbata se vesele prohání přírodou. Celkem čtyři nové přírůstky přivítali ve dvou stádech divokých koní, která třetí sezónu pomáhají v Národním parku Podyjí na Znojemsku se spásáním trávy.

Po Mašovické střelnici tak i s čerstvými hříbaty pobíhá dohromady 18 koní. Všechna zvířata jsou v pořádku a dovádí na pastvině, kterou správci na začátku listopadu rozšířili o tříhektarové území. Koníci tak mají dostatečný prostor, kde se mohou vyřádit. Počítá se přitom s tím, že se tři mladí hřebci přesunou na pastvinu ke druhému stádu na Havranickém vřesovišti, kde se nyní nachází pět koní. Šestici klisen pak čeká cesta do nových koňských rezervací v Čechách.

Ve dvou lokalitách v Podyjí se divocí koně z anglického Exmooru začali zabydlovat v roce 2018, kdy jich přicestovalo jedenáct. Přirozeně zvířata udržují zhruba 70 hektarů pastvin, které chrání před zarůstáním. Jejich úkolem je spásat místní vřesoviště a pastviny bohaté na vzácné druhy květin, motýlů a dalších organismů. Koně okusují také ostružiny nebo náletové keře, kterými by jinak místa zarostla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Korejština dobývá svět. Podmaní si i Česko?

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…