Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Národním parku Podyjí se narodila čtyři mláďata divokých koní

Zdroj fotografie: Správa národního parku Podyjí

Mladá hříbata se vesele prohání přírodou. Celkem čtyři nové přírůstky přivítali ve dvou stádech divokých koní, která třetí sezónu pomáhají v Národním parku Podyjí na Znojemsku se spásáním trávy.

Po Mašovické střelnici tak i s čerstvými hříbaty pobíhá dohromady 18 koní. Všechna zvířata jsou v pořádku a dovádí na pastvině, kterou správci na začátku listopadu rozšířili o tříhektarové území. Koníci tak mají dostatečný prostor, kde se mohou vyřádit. Počítá se přitom s tím, že se tři mladí hřebci přesunou na pastvinu ke druhému stádu na Havranickém vřesovišti, kde se nyní nachází pět koní. Šestici klisen pak čeká cesta do nových koňských rezervací v Čechách.

Ve dvou lokalitách v Podyjí se divocí koně z anglického Exmooru začali zabydlovat v roce 2018, kdy jich přicestovalo jedenáct. Přirozeně zvířata udržují zhruba 70 hektarů pastvin, které chrání před zarůstáním. Jejich úkolem je spásat místní vřesoviště a pastviny bohaté na vzácné druhy květin, motýlů a dalších organismů. Koně okusují také ostružiny nebo náletové keře, kterými by jinak místa zarostla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.