Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Milovicích na Nymbursku se daří ohroženým hořcům křížatým

Hořec křížatý patří k nejvzácnějším rostlinám milovické stepi. Autor: Miroslav Jirků

V bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku se dle ochránců přírody daří ohroženým rostlinám hořcům křížatým. Hořec patří k nejvzácnějším rostlinám milovické stepi a jeho místní populace je jednou z největších u nás. Záchrana tohoto mizejícího druhu je jedním z hlavních cílů projektu návratu divokých koní.

Výskyt této ohrožené rostliny je vyšší v oblastech, kde se pasou divoké koně. „Nejvíce hořců se objevilo v aklimatizační ohradě, kde koně během zimy trávili první týdny svého pobytu v Česku. Dokonale přitom spásli hrubé porosty loňské trávy, pcháčů, kopřiv a ostružin, takzvanou stařinu. Právě spasení stařiny otevřelo prostor pro vzácné hořce, které ve vysokých travinách nemají šanci,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Díky divokým koním se příroda obnovuje výrazně rychleji, než autoři projektu předpokládali. „Nečekali jsme, že se pozitivní změna pastvy divokých koní projeví již po několika měsících. První výsledky projektu výrazně předčily naše očekávání,“ doplnil ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Na rozdíl od domácích zvířat divocí koně spásají především traviny. Díky tomu v místní stepi znatelně přibývá nejen hořců, ale i dalších kvetoucích bylin. Kromě květin se na pastvině objevil také zdejší nejvzácnější motýl, modrásek hořcový Rebelův, a na mnoha hořcích již nakladl vajíčka.

Hořec křížatý patří k nejvzácnějším rostlinám milovické stepi a o jeho záchranu se již několik let snaží ochránci přírody. V lednu tohoto roku ekologové vypustili do ohrady v Milovicích čtrnáct divokých koní z Británie a v dubnu k nim přidali hřebce. Na jaře příštího roku pravděpodobně mohou ekologové čekat hříbata.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.