Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V liberecké zoo se poprvé narodilo mládě ohroženého soba karelského

Zdroj fotografie: Zoo Liberec

Když potká sob soba, mají radost oba. Když se jim navíc podaří počít potomka, radují se také přihlížející zoologové – o to víc, pokud se jedná o druh ohrožený vyhynutím.

Liberecká zoo se pyšní novým přírůstkem ve výběhu sobů karelských. Malá samice soba se narodila na konci května a má se čile k světu. Jedná se přitom o historicky první odchované mládě tohoto ohroženého finského sudokopytníka od počátku jeho chovu v Liberci v roce 2013.

Dospělý sob karelský. Zdroj: Zoo Liberec

Sob karelský se ve volné přírodě vyskytuje výhradně ve Finsku, a to jen ve dvou izolovaných subpopulacích. Každá z nich čítá jen něco přes tisícovku jedinců. Tento vzácný poddruh soba je proto zapojený do programu ESB, který se zabývá chovem ohrožených druhů světové fauny v rámci evropských plemenných knih.

V posledních týdnech se to navíc mláďaty v Zoo Liberec jenom hemží, a to především ve výbězích kopytníků a v ptačích voliérách. Návštěvníci tak mohou pozorovat další přírůstky u takinů zlatých, ve výběhu koně Převalského, kozy šrouborohé, pelikána bílého, voliéře novozélandského papouška nestora key, výra velkého západosibiřského nebo nahura modrého.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…