V liberecké zoo se poprvé narodilo mládě ohroženého soba karelského

Zdroj fotografie: Zoo Liberec

Když potká sob soba, mají radost oba. Když se jim navíc podaří počít potomka, radují se také přihlížející zoologové – o to víc, pokud se jedná o druh ohrožený vyhynutím.

Liberecká zoo se pyšní novým přírůstkem ve výběhu sobů karelských. Malá samice soba se narodila na konci května a má se čile k světu. Jedná se přitom o historicky první odchované mládě tohoto ohroženého finského sudokopytníka od počátku jeho chovu v Liberci v roce 2013.

Dospělý sob karelský. Zdroj: Zoo Liberec

Sob karelský se ve volné přírodě vyskytuje výhradně ve Finsku, a to jen ve dvou izolovaných subpopulacích. Každá z nich čítá jen něco přes tisícovku jedinců. Tento vzácný poddruh soba je proto zapojený do programu ESB, který se zabývá chovem ohrožených druhů světové fauny v rámci evropských plemenných knih.

V posledních týdnech se to navíc mláďaty v Zoo Liberec jenom hemží, a to především ve výbězích kopytníků a v ptačích voliérách. Návštěvníci tak mohou pozorovat další přírůstky u takinů zlatých, ve výběhu koně Převalského, kozy šrouborohé, pelikána bílého, voliéře novozélandského papouška nestora key, výra velkého západosibiřského nebo nahura modrého.

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová