Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Liberci vznikne školka v japonském stylu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Mezi Vratislavicemi a Libercem brzy vyroste stavba ze světlého dřeva a s velkými okny obklopená zelení.

Podle návrhu místního architekta Petra Stolína, který má za sebou například známou stavbu hotelu a vysílače na Ještědu, vznikne mateřská škola asi pro padesát dětí. Stavba, u níž se autor inspiroval v Japonsku, bude hotová v září roku 2017. Školka bude nejspíš postavena z veřejných peněz a bude stát asi dvacet milionů korun.

Základním principem mateřské školy v japonském stylu má být otevřenost a stírání hranic mez třídami a dvorem. „S volným prostorem se dá pracovat, na jeho přetváření se mohou podílet samy děti. Když mají limity − čtyři stěny a jedny dveře, tak tam šance na kreativitu tolik není,“ vysvětlil Stolín pro Ihned.cz.

Budova školky má být podle architekta spíše jednobarevná a pestrost by do ní měly přinést děti samy, ať už prostřednictvím jejich kreseb či skrze oblečení. Ve školce se dle návrhu budou nacházet dvě oddělení rozdělené podle věku dětí, šatny, jídelna i zahrada ve vnitrobloku. Za pěkného počasí budou moci děti být venku a v nepříznivém počasí jim pobyt na čerstvém vzduchu umožní částečně krytá střecha, která může poskytnout zázemí například pro besídky s rodiči.

Momentálně vedení města shání finance na postavení školky. „Usilujeme o získání peněz z různých dotačních programů. Případně jsme připraveni celou stavbu realizovat z vlastního rozpočtu,“ doplnil pro Ihned.cz vratislavický starosta Lukáš Pohanka.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.