Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V lednu bylo nejvíce volných pracovních míst za posledních osm let

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Volných pracovních míst v lednu bylo nejvíce za posledních osm let. Česká republika si už několik měsíců drží velmi nízkou nezaměstnanost. V lednu byla pouhých 6,4 procent, díky čemuž mělo Česko nejnižší nezaměstnanost v EU. Práci v lednu hledalo 467 tisíc lidí a volných míst bylo skoro 108 tisíc.

„Končila jsem o pololetí vysokou školu. A popravdě, předtím jsem se bála, že neseženu místo, ale vzali mě už na druhém pracovišti, kam jsem přišla na pohovor. A je pravda, že prakticky všichni moji spolužáci sehnali do měsíce místo,“ uvedla Tereza Lichá studentka sociálních věd.

Podle údajů Úřadu práce České republiky se i v dalších měsících udrží nezaměstnanost na čísle okolo 6,5 procent. Volná místa možná budou přibývat se začátkem jarních sezónních prací. Přes zimu jich tolik nebývá.

„S příchodem zimy postupně končí sezónní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž k 31. 12. 2015 skončily terminované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost a obnoví ji s příchodem jarního počasí,“ vysvětlila generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková.

V meziročním srovnání bylo nezaměstnaných o necelých 89 tisíc méně. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo přes 450 tisíc schopných okamžitě nastoupit do práce. Nejnižší míra nezaměstnanosti je v Praze, nejvyšší naopak v Ústeckém kraji.

Související články

Byznys

Češi mají nadprůměrně atraktivní pracovní příležitosti

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.