V kambodžské kavárně lze útratu zaplatit plastovým odpadem

Zdroj fotografie: Pexels.com

Zaplatit za kávu plastovým či skleněným odpadem? To je možné v kambodžské kavárně s názvem Rubbish Cafe, kterou postavil dvaatřicetiletý Ouk Vanday právě z věcí určených k vyhození. Jeho cílem je motivovat obyvatele Kambodži, která patří k nejméně ekologickým státům světa, aby lépe pečovali o životní prostředí.

Prosklené stěny z lahví od piva, staré pneumatiky na venkovní zahrádce nebo název kavárny vyskládaný z plastových víček. To je místo, kde zákazníci mohou za kávu zaplatit standardně penězi, nebo donést určité množství odpadu, které Vanday kreativně využije jako materiál k budování podniku nebo na další projekty. „Chci tím vyslat zprávu ostatním majitelům podniků, aby se dívali dál než jen za zisk a uvědomovali si, jak výrazný vliv má velké množtsví odpadu na lidi i přírodu po celém světě,“ říká Vanday, který v minulosti pracoval jako manažer hotelu.

I přes to, že o placení v „naturáliích“ prozatím mezi zákazníky příliš velký zájem není, Vanday věří, že se díky šíření povědomí o ekologických otázkách podaří alespoň částečně změnit smýšlení lidí v zemi, kde je znečišťování přírody velkým problémem.

Zdroj: Reuters

Autor článku

Anna Silná