Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Itálii pěstují bazalku pod mořskou hladinou

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Itálii se začala experimentálně pěstovat podmořská bazalka. První pokus se zdá být úspěšný a společnost, která za projektem stojí, plánuje do budoucna pěstovat na mořském dně také další plodiny.

Za projektem Nemova farma stojí generální ředitel společnosti specializující se na podmořská komunikační zařízení Ocean Reef, Sergio Gamberini. V Ligurii nedaleko města Noli na severovýchodě Itálie tak v hloubce osmi metrů nedaleko od břehu pěstují za pomoci plastových zvonů a klasického kompostu bazalku. Využívají zejména tepelnou stabilitu moře bez velkých rozdílů mezi dnem a nocí. Co se týká světla, pod hladinu pronikne zcela dostačujících šedesát procent. Další výhodu oproti souši představuje absence hmyzu a parazitů. Oproti klasické bazalce má navíc ta mořská hustší lístky.

V současné době je potřeba bazalku každý den opečovávat, takže se k ní pravidelně spouští několik potápěčů. Již nyní se ale pracuje na zdokonalení založeném na systému snímačů a kamer.

Základní přínos pěstování podmořské bazalky tkví ve snaze eliminovat nedostatek potravin ve státech, které nemají dostatek sladké pitné vody nebo je v nich vysoký rozdíl teplot během dne a noci.

Do budoucna Nerova farma plánuje experimentovat na mořském políčku také s hlávkovým salátem, žampiony, rajčaty, jahodami nebo fazolemi.

Zdroj: lidovky.cz

Související články

Ze světa

Unavené cestovatele v Julských Alpách potěší netradiční hotýlek

Z domova

Českému umělci Karlu Zemanovi se dostává uznání po celém světě

Inspirace

Tweet italského herce inspiroval masy lidí k úklidu Říma

Byznys

V Itálii vyrábějí hodinky z recyklovaného dřeva

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie