Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Holicích vznikl tréninkový byt pro mladé lidi

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Dětském domově Holice na Pardubicku mají nově zletilí klienti šanci vyzkoušet si samostatné bydlení před tím, než se natrvalo odstěhují a vstoupí do dospělosti. Vedení dětského domova totiž zprovoznilo tréninkový byt, ve kterém mohou bydlet studenti starší osmnáct let před konečným odchodem ze zařízení. V Pardubickém kraji se tak jedná již o třetí zařízení pro zletilé mladé lidi, kde si mohou adolescenti vyzkoušet dospělý život nanečisto.

„Pobyt v tréninkovém bytě funguje na bázi vysokoškolských kolejí. Je koncipovaný pro dvě osoby. Budou si tu samy nakupovat, vařit, starat se o sebe,“ vysvětlil pro ČTK ředitel zařízení Ondřej Výborný. Oproti bydlení v dětských domovech si mladí dospělí v těchto zařízení chválí větší soukromí i prostor pro věnování se svým koníčkům.

Pardubický kraj v současné době provozuje pět dětských domovů a tři dětská centra, přičemž tréninkové byty by podle vedení kraje měly časem přibývat. „Smyslem transformace je uvést děti do běžného života, poskytnout bydlení v běžných lokalitách, aby nežily v ústavní péči. Bydlení v pronajatých bytech se již testuje, ale pro tuto věkovou skupinu jde o pilotní projekt,“ uzavřel pro ČTK vedoucí odboru školství Martin Kiss.

 

Související články

Sdílené bydlení pro seniory? V Brně právě jedno vzniká

Inspirace

V Plzni vznikne komunitní bydlení pro seniory

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.