V Holicích vznikl tréninkový byt pro mladé lidi

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Dětském domově Holice na Pardubicku mají nově zletilí klienti šanci vyzkoušet si samostatné bydlení před tím, než se natrvalo odstěhují a vstoupí do dospělosti. Vedení dětského domova totiž zprovoznilo tréninkový byt, ve kterém mohou bydlet studenti starší osmnáct let před konečným odchodem ze zařízení. V Pardubickém kraji se tak jedná již o třetí zařízení pro zletilé mladé lidi, kde si mohou adolescenti vyzkoušet dospělý život nanečisto.

„Pobyt v tréninkovém bytě funguje na bázi vysokoškolských kolejí. Je koncipovaný pro dvě osoby. Budou si tu samy nakupovat, vařit, starat se o sebe,“ vysvětlil pro ČTK ředitel zařízení Ondřej Výborný. Oproti bydlení v dětských domovech si mladí dospělí v těchto zařízení chválí větší soukromí i prostor pro věnování se svým koníčkům.

Pardubický kraj v současné době provozuje pět dětských domovů a tři dětská centra, přičemž tréninkové byty by podle vedení kraje měly časem přibývat. „Smyslem transformace je uvést děti do běžného života, poskytnout bydlení v běžných lokalitách, aby nežily v ústavní péči. Bydlení v pronajatých bytech se již testuje, ale pro tuto věkovou skupinu jde o pilotní projekt,“ uzavřel pro ČTK vedoucí odboru školství Martin Kiss.

 

Autor článku