Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V děčínské zoo se v prosinci narodil vzácný jelínek

Zdroj fotografie: ZOO Děčín

Děčínská zoo se raduje z nového zvířecího přírůstku. Jedná se o tamní poslední odchov v loňském roce. Mládě vzácných jelenů sambarů skvrnitých přišlo na svět v sobotu 14. prosince.

Jedná se o drobného sudokopytníka, který žije ve volné přírodě jen na dvou ostrovech na Filipínách. „Je to samička, má se čile k světu a matka se o ni pečlivě stará,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Děčínská zoo je velmi ceněným chovatelem tohoto jelínka z Filipín. V roce 2004 se jí podařil první odchov tohoto druhu v České republice a od té doby je pravidelně množí. V současnosti čítá tamní stádo čtyři kusy.

Sambar skvrnitý je velmi vzácný druh jelínka z oblasti Filipín, kde je endemitem. Sambaři jsou zde silně ohroženi. Podle údajů Světového svazu na ochranu přírody žije na ostrovech Panay a Negros méně než dva a půl tisíce jedinců, trend je přitom stále klesající. Od roku 1990 jsou sambaři skvrnití součástí filipínského záchranného programu. Obývají lesnaté oblasti od úrovně moře až do výšek kolem 2000 metrů nad mořem. Skupiny většinou čítají do tří jedinců, samci ale mohou žít i sami. Živí se především výhonky místní trávy a mladými listy či pupeny stromů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…