V děčínské zoo se narodila mláďata lemurů vari červených

Zdroj fotografií: Zoo Děčín

Vůbec první odchov kriticky ohrožených vari červených se povedl v zoo v Děčíně. Na začátku března se tam narodila zdravá dvojčata lemurů, která se mají čile k světu. „Tuto radostnou novinku jsme z pochopitelných důvodů nějaký čas tajili, dokud jsme si nebyli jistí, že nenastanou poporodní komplikace,“ řekla mluvčí zoo Alena Houšková.

V Děčíně dlouho chovali dva lemuří samce. „Jednoho ze samců jsme umístili k soukromému chovateli a na začátku listopadu jsme z polské Wroclawi dovezli šestiletou samici. Zvířata se ihned po spojení intenzivně pářila a tak jsme s napětím čekali, zda bylo jejich počínání úspěšné,“ řekl Petr Haberland, vrchní chovatel. Samice porodila dvojčata do budky ve vnitřní expozici lemurů. Lemuři vari jsou totiž jedním z mála druhů, jejichž samičky mláďata okamžitě nepřenáší na těle.

Lemur vari červený v dospělosti váží asi 3,3 až 3,5 kilogramů a dorůstá do délky 1,5 metru. Dvě třetiny jeho délky ale měří ocas. Potravu těchto lemurů tvoří převážně ovoce, pyl a nektar, za suchého období ale také listy nebo semena. Jedná se o kriticky ohrožený endemit, který obývá pouze severovýchod Madagaskaru.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura