Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V dánské knihovně si místo knih přečtete lidi. Jejich příběhy inspirují i vzdělávají

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Každý člověk má svůj jedinečný životní příběh, který by vydal na samostatnou knihu. Proč však své osudy sepisovat do slov, když můžeme být živoucí knihou my sami? V dánském projektu Human Library, v překladu Lidská knihovna, své příběhy lidé představují po celém světě a inspirují tím posluchače třeba k tomu, aby se zbavili předsudků a stereotypního uvažování.

Human Library vznikla v roce 2000 v dánském Copenhagenu a původně měla sloužit jako doprovodný projekt pro hudební festival Roskilde. Po čtyři dny se zde osm hodin denně nejrůznější lidé představovali se svými příběhy a posluchače zbavovali předsudků o duševních onemocněních, postiženích a dalších společenských stigmatech.

Díky pozitivním ohlasům se pak akce opakovala na dalších místech nejen v Dánsku, ale také v jiných státech. „Dnes náš koncept funguje ve více než pětaosmdesáti zemích po celém světě pod označením Human Library Organization. Lidská knihovna je přítomna v Asii, Africe, Austrálii, Severní a Jižní Americe a Evropě,“ uvedli autoři neziskového projektu na svých stránkách humanlibrary.org.

Nesuďte knihy podle obalu

Všichni přednášející jsou dobrovolníci, kteří cítí potřebu sdílet svůj vlastní příběh. Mezi tituly, které si lze v knihovně přečíst, zájemci najdou třeba příběh alkoholika, autisty, člověka s bipolární poruchou, HIV pozitivního nebo muslimského konvertity. „Human Library je místo, kde jsou čtenářům zapůjčeni skuteční lidé. Koncept je navržen tak, aby bylo vytvořeno pozitivní prostředí pro rozhovory, které mohou zpochybnit mnohé stereotypy a předsudky,“ stojí na stránkách projektu.

Organizace pravidelně s pomocí dobrovolníků pořádá akce na školách, festivalech i jinde. Jak nicméně píšou autoři projektu, knihovnu je neustále potřeba obohacovat o nové tituly. Prostor pro sdílení a možnost stát se živou knihou je tak otevřen každému, kdo má silný příběh a chuť inspirovat jím ostatní.

Zdroj: Human Library

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmír už nikdy nebude jako dřív. Vědci přišli s přelomovým objevem

Mini domečky fascinují malé i velké. Česká Kamenice jich má celý park

Víčka od pitíček jako stavebnice. Česká firma přišla s originálním nápadem

Zachraňme naše stánkaře. Společně jim můžeme pomoci

Inspirativní rozhovor

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Přečtěte si rozhovor s Alžbětou Blaškovou, zakladatelkou Útulku Tibet, která si vysloužila ocenění Laskavec 2021.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…