Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V dánské knihovně si místo knih přečtete lidi. Jejich příběhy inspirují i vzdělávají

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Každý člověk má svůj jedinečný životní příběh, který by vydal na samostatnou knihu. Proč však své osudy sepisovat do slov, když můžeme být živoucí knihou my sami? V dánském projektu Human Library, v překladu Lidská knihovna, své příběhy lidé představují po celém světě a inspirují tím posluchače třeba k tomu, aby se zbavili předsudků a stereotypního uvažování.

Human Library vznikla v roce 2000 v dánském Copenhagenu a původně měla sloužit jako doprovodný projekt pro hudební festival Roskilde. Po čtyři dny se zde osm hodin denně nejrůznější lidé představovali se svými příběhy a posluchače zbavovali předsudků o duševních onemocněních, postiženích a dalších společenských stigmatech.

Díky pozitivním ohlasům se pak akce opakovala na dalších místech nejen v Dánsku, ale také v jiných státech. „Dnes náš koncept funguje ve více než pětaosmdesáti zemích po celém světě pod označením Human Library Organization. Lidská knihovna je přítomna v Asii, Africe, Austrálii, Severní a Jižní Americe a Evropě,“ uvedli autoři neziskového projektu na svých stránkách humanlibrary.org.

Nesuďte knihy podle obalu

Všichni přednášející jsou dobrovolníci, kteří cítí potřebu sdílet svůj vlastní příběh. Mezi tituly, které si lze v knihovně přečíst, zájemci najdou třeba příběh alkoholika, autisty, člověka s bipolární poruchou, HIV pozitivního nebo muslimského konvertity. „Human Library je místo, kde jsou čtenářům zapůjčeni skuteční lidé. Koncept je navržen tak, aby bylo vytvořeno pozitivní prostředí pro rozhovory, které mohou zpochybnit mnohé stereotypy a předsudky,“ stojí na stránkách projektu.

Organizace pravidelně s pomocí dobrovolníků pořádá akce na školách, festivalech i jinde. Jak nicméně píšou autoři projektu, knihovnu je neustále potřeba obohacovat o nové tituly. Prostor pro sdílení a možnost stát se živou knihou je tak otevřen každému, kdo má silný příběh a chuť inspirovat jím ostatní.

Zdroj: Human Library

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…