Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V dánské knihovně si místo knih přečtete lidi. Jejich příběhy inspirují i vzdělávají

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Každý člověk má svůj jedinečný životní příběh, který by vydal na samostatnou knihu. Proč však své osudy sepisovat do slov, když můžeme být živoucí knihou my sami? V dánském projektu Human Library, v překladu Lidská knihovna, své příběhy lidé představují po celém světě a inspirují tím posluchače třeba k tomu, aby se zbavili předsudků a stereotypního uvažování.

Human Library vznikla v roce 2000 v dánském Copenhagenu a původně měla sloužit jako doprovodný projekt pro hudební festival Roskilde. Po čtyři dny se zde osm hodin denně nejrůznější lidé představovali se svými příběhy a posluchače zbavovali předsudků o duševních onemocněních, postiženích a dalších společenských stigmatech.

Díky pozitivním ohlasům se pak akce opakovala na dalších místech nejen v Dánsku, ale také v jiných státech. „Dnes náš koncept funguje ve více než pětaosmdesáti zemích po celém světě pod označením Human Library Organization. Lidská knihovna je přítomna v Asii, Africe, Austrálii, Severní a Jižní Americe a Evropě,“ uvedli autoři neziskového projektu na svých stránkách humanlibrary.org.

Nesuďte knihy podle obalu

Všichni přednášející jsou dobrovolníci, kteří cítí potřebu sdílet svůj vlastní příběh. Mezi tituly, které si lze v knihovně přečíst, zájemci najdou třeba příběh alkoholika, autisty, člověka s bipolární poruchou, HIV pozitivního nebo muslimského konvertity. „Human Library je místo, kde jsou čtenářům zapůjčeni skuteční lidé. Koncept je navržen tak, aby bylo vytvořeno pozitivní prostředí pro rozhovory, které mohou zpochybnit mnohé stereotypy a předsudky,“ stojí na stránkách projektu.

Organizace pravidelně s pomocí dobrovolníků pořádá akce na školách, festivalech i jinde. Jak nicméně píšou autoři projektu, knihovnu je neustále potřeba obohacovat o nové tituly. Prostor pro sdílení a možnost stát se živou knihou je tak otevřen každému, kdo má silný příběh a chuť inspirovat jím ostatní.

Zdroj: Human Library

Související články

Společnost

Městská knihovna Praha poskytuje zdarma přes 1000 e-knih

Inspirace

Výpůjčka knih „na dobré slovo“. V Huslenkách sází na poctivost

Společnost

Kam se starými knihami? Pomozte z nich vytvořit v Olomouci knižní stěnu

Byznys

Praha podporuje kulturu i nákupem knih a výtvarných děl

Zaručeně zlepší den

Robotický pes osvětluje, jak se zvířata učí chodit

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Nešlape vám mozek, jak má? Pomozte mu „chytrými drogami“ z přírody

Vědci přeměnili staré solární panely na materiál sbírající teplo

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…