Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku začne příští rok fungovat „internet věcí“

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od příštího roku lidem v České republice usnadní život síť SIGFOX, kterou bude možné využít například při monitoringu volných parkovacích míst nebo odečítání vodoměrů na dálku. Novou síť do tuzemska přinesl T-Mobile a Blue Cell a v současné době zkoušejí její pilotní provoz na několika vysílačích v Praze. V plánu je do budoucna pokrýt celou Českou republiku.

„V internetu věcí vidíme budoucnost – prakticky kterékoliv zařízení nebo předmět bude moci vysílat informace přes internet, což povede k usnadnění a zefektivnění celé řady činností každodenního života,“ řekl ředitel inovací v T-Mobile Milan Hába. Síť SIGFOX se nainstaluje do mobilních vysílačů a umožní přenos malých datových objemů na dlouhé vzdálenosti.

V praxi to znamená, že člověk, který bude hledat v centru Prahy parkovací místo, díky síti uvidí, kde je volno a kde jsou místa obsazená. Stejně tak návštěvník muzea může u každé z expozic dostávat upozornění do mobilu o expozici, u které právě stojí, což udělá prohlídku interaktivnější. V současné době už technologie funguje v Praze a Karlových Varech v podobě tzv. chytrých košů, které dají správě města samy vědět, že jsou plné a potřebují vyvézt.

T-Mobile plánuje po tříměsíčním pilotním provozu pokrýt celou Českou republiku začátkem příštího roku. Nová síť bude zpoplatněná a její užívání vyjde za měsíc dle současných odhadů na několik sto korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…