Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku začne příští rok fungovat „internet věcí“

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od příštího roku lidem v České republice usnadní život síť SIGFOX, kterou bude možné využít například při monitoringu volných parkovacích míst nebo odečítání vodoměrů na dálku. Novou síť do tuzemska přinesl T-Mobile a Blue Cell a v současné době zkoušejí její pilotní provoz na několika vysílačích v Praze. V plánu je do budoucna pokrýt celou Českou republiku.

„V internetu věcí vidíme budoucnost – prakticky kterékoliv zařízení nebo předmět bude moci vysílat informace přes internet, což povede k usnadnění a zefektivnění celé řady činností každodenního života,“ řekl ředitel inovací v T-Mobile Milan Hába. Síť SIGFOX se nainstaluje do mobilních vysílačů a umožní přenos malých datových objemů na dlouhé vzdálenosti.

V praxi to znamená, že člověk, který bude hledat v centru Prahy parkovací místo, díky síti uvidí, kde je volno a kde jsou místa obsazená. Stejně tak návštěvník muzea může u každé z expozic dostávat upozornění do mobilu o expozici, u které právě stojí, což udělá prohlídku interaktivnější. V současné době už technologie funguje v Praze a Karlových Varech v podobě tzv. chytrých košů, které dají správě města samy vědět, že jsou plné a potřebují vyvézt.

T-Mobile plánuje po tříměsíčním pilotním provozu pokrýt celou Českou republiku začátkem příštího roku. Nová síť bude zpoplatněná a její užívání vyjde za měsíc dle současných odhadů na několik sto korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.