Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku začne příští rok fungovat „internet věcí“

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od příštího roku lidem v České republice usnadní život síť SIGFOX, kterou bude možné využít například při monitoringu volných parkovacích míst nebo odečítání vodoměrů na dálku. Novou síť do tuzemska přinesl T-Mobile a Blue Cell a v současné době zkoušejí její pilotní provoz na několika vysílačích v Praze. V plánu je do budoucna pokrýt celou Českou republiku.

„V internetu věcí vidíme budoucnost – prakticky kterékoliv zařízení nebo předmět bude moci vysílat informace přes internet, což povede k usnadnění a zefektivnění celé řady činností každodenního života,“ řekl ředitel inovací v T-Mobile Milan Hába. Síť SIGFOX se nainstaluje do mobilních vysílačů a umožní přenos malých datových objemů na dlouhé vzdálenosti.

V praxi to znamená, že člověk, který bude hledat v centru Prahy parkovací místo, díky síti uvidí, kde je volno a kde jsou místa obsazená. Stejně tak návštěvník muzea může u každé z expozic dostávat upozornění do mobilu o expozici, u které právě stojí, což udělá prohlídku interaktivnější. V současné době už technologie funguje v Praze a Karlových Varech v podobě tzv. chytrých košů, které dají správě města samy vědět, že jsou plné a potřebují vyvézt.

T-Mobile plánuje po tříměsíčním pilotním provozu pokrýt celou Českou republiku začátkem příštího roku. Nová síť bude zpoplatněná a její užívání vyjde za měsíc dle současných odhadů na několik sto korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…