Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V budoucnu budou vlaky mezi Brnem a Přerovem uhánět dvoustovkou

První česká vysokorychlostní trať má podle plánu ministerstva dopravy vzniknout mezi Brnem a Přerovem. Přestavba dosavadní tratě má být započata v roce 2019. V současné době je cena stavebních prací odhadována na 30 miliard korun. Na nově vybudované trati mají vlaky dosahovat rychlosti až 200 kilometrů v hodině.

Rychlost vlaků se mezi moravskými městy více než zdvojnásobí. Současných 80 km/h v budoucnu vzroste až na 200 km/h. Dvousetkilometrová rychlost vlaků bude také nejrychlejší u nás a tento rekord nebude překonán několik let. Podle odhadu ministerstva dopravy se jiná trať než mezi Brnem a Přerovem do roku 2025 stavět nezačne. Na nejrychlejších místech nyní vlaky jezdí maximálně 160 km/h. Tak je tomu např. mezi Zábřehem na Moravě a Přerovem nebo Břeclaví a Brnem.

Důvod, proč má nová vysokorychlostní trať vyrůst právě mezi Brnem a Přerovem, je prostý. Úprava stávajícího úseku je výrazně jednodušší, především z administrativního hlediska. Zbývající vysokorychlostní trati mají být postaveny jako zcela nové. K tomu bude třeba souhlasu mnoha subjektů, především obcí a krajů, které budou muset zanést nové trati do svých územních plánů. Dosažení konsensu všech zainteresovaných stran se tak může trvat až několik let.

Relativně vysoká rychlost 200 km/h je ale v porovnání se zahraničím stále nízká. Běžně vlaky v Evropě na vysokorychlostních tratích jezdí i přes 300 km/h. Argument, že pro naši malou zemi je taková rychlost zbytečná z důvodů krátké vzdálenosti mezi jednotlivými zastávkami, vyvrací Luděk Vyka z Centra pro efektivní dopravu. Podle něj by u nás měly vlaky jezdit i přes 300 km/h, aby byly dvakrát rychlejší než auto. I ve Francii se rychlovlaky rozjíždí na 320 km/h několikrát za sebou. Není výjimkou, že se tak děje po 15 kilometrech. Věřme, že se jeho argumenty budou příslušní úředníci ministerstva dopravy ještě zabývat a v budoucnu se dočkáme cesty vlakem, které se budou svou rychlostí konkurovat vozům formule 1.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-62549390-vysokorychlostni-zeleznice-brno-prerov-200-km-h

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.