Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V budoucnu budou vlaky mezi Brnem a Přerovem uhánět dvoustovkou

První česká vysokorychlostní trať má podle plánu ministerstva dopravy vzniknout mezi Brnem a Přerovem. Přestavba dosavadní tratě má být započata v roce 2019. V současné době je cena stavebních prací odhadována na 30 miliard korun. Na nově vybudované trati mají vlaky dosahovat rychlosti až 200 kilometrů v hodině.

Rychlost vlaků se mezi moravskými městy více než zdvojnásobí. Současných 80 km/h v budoucnu vzroste až na 200 km/h. Dvousetkilometrová rychlost vlaků bude také nejrychlejší u nás a tento rekord nebude překonán několik let. Podle odhadu ministerstva dopravy se jiná trať než mezi Brnem a Přerovem do roku 2025 stavět nezačne. Na nejrychlejších místech nyní vlaky jezdí maximálně 160 km/h. Tak je tomu např. mezi Zábřehem na Moravě a Přerovem nebo Břeclaví a Brnem.

Důvod, proč má nová vysokorychlostní trať vyrůst právě mezi Brnem a Přerovem, je prostý. Úprava stávajícího úseku je výrazně jednodušší, především z administrativního hlediska. Zbývající vysokorychlostní trati mají být postaveny jako zcela nové. K tomu bude třeba souhlasu mnoha subjektů, především obcí a krajů, které budou muset zanést nové trati do svých územních plánů. Dosažení konsensu všech zainteresovaných stran se tak může trvat až několik let.

Relativně vysoká rychlost 200 km/h je ale v porovnání se zahraničím stále nízká. Běžně vlaky v Evropě na vysokorychlostních tratích jezdí i přes 300 km/h. Argument, že pro naši malou zemi je taková rychlost zbytečná z důvodů krátké vzdálenosti mezi jednotlivými zastávkami, vyvrací Luděk Vyka z Centra pro efektivní dopravu. Podle něj by u nás měly vlaky jezdit i přes 300 km/h, aby byly dvakrát rychlejší než auto. I ve Francii se rychlovlaky rozjíždí na 320 km/h několikrát za sebou. Není výjimkou, že se tak děje po 15 kilometrech. Věřme, že se jeho argumenty budou příslušní úředníci ministerstva dopravy ještě zabývat a v budoucnu se dočkáme cesty vlakem, které se budou svou rychlostí konkurovat vozům formule 1.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-62549390-vysokorychlostni-zeleznice-brno-prerov-200-km-h

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie