Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Arábii si díky českému startupu budou moci pěstovat saláty přímo v obchodě

Saláty porostou přímo v obchodě bez nutnosti velkého množství vody. Foto: GreenTech

V arabských zemích se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vody, a tak musejí přemýšlet, jak pěstovat plodiny bez ní. Český vynález, který byl k vidění na dubajském Expu, tento problém řeší. Obchody si budou moci přímo na místě pěstovat saláty a bylinky, které budou dále k prodeji, jak informuje server CzechCrunch.

Český startup GreenTech už svoji technologii představil v České republice, bylo ovšem jasné, jaký trh nadchne asi nejvíce. Na Expu v Dubaji zaujal arabské společnosti a první indoor farmu otevřel v hotelu sítě Radisson Blu Hotels. Nyní postupuje ještě dále a založí hned několik hydroponických farem v obchodech, jako je Spar nebo Carrefour po celém Kataru. Zvládnout by se to mělo do začátku mistrovství světa ve fotbale. V dohledné době se GreenTech chystá ukázat své umění i ve Westfield Chodov.

Saláty, petržel, rukola, koriandr nebo bazalka budou růst přímo v obchodech před zraky všech nakupujících. Dozrálé budou k dispozici zabalené mezi zeleninou a ovocem přímo s kořeny – tedy pokud je nespotřebujete hned celé, ještě vám ve vodě nějakou dobu zůstanou čerstvé. Takové saláty a bylinky nepotřebují půdu, ale jen živný roztok, správné osvětlení a vzduchotechniku. Vše se dá řídit na dálku z Česka, třeba i množství hnojiva.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…