Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Amsterdamu otevřeli supermarket pro sociálně slabší rodiny, nakoupí tam zadarmo

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Na konci ledna se v Amsterdamu otevřel supermarket Fris, ve kterém je možné nakoupit zadarmo. Nabídka je cílena na rodiny, které se ocitly ve finanční tísni. Jedinou podmínkou je, že přijmou kouče, který jim během osmi měsíců pomůže a ukáže jim cestu, jak se znovu postavit na vlastní nohy. Tato myšlenka napadla sociálního podnikatele Abdelhamida Idrissiho, uvedl nizozemský deník de Volkskrant.

Supermarket Fris má pomoci těm nezranitelnějším rodinám. Musí však dodržet danou podmínku: nechají se vést poradcem, který jim pomůže zlepšit se ve finanční, osobní i sociální oblasti. Rodiny tak získají sebevědomí a budou mít více možností, jak se začlenit do společnosti. Supermarket zajistí, aby děti nechodily do školy hladové a aby se mohly lépe rozvíjet.

Prodejna je plná trvanlivých i čerstvých potravin, které si stejně jako v jiných obchodech zákazník vybírá sám. Kromě jídla nechybí třeba ani šampóny či toaletní papír. O chod supermarketu se starají dobrovolníci, zboží dodávají dárci. „Noví dárci se nyní hlásí každý den“, říká Idrissi. Kromě hmotných potřeb lidé nabízejí i své služby. Pomoc nabídla například dentální hygienistka nebo také velký hotelový řetězec, který zpřístupní jeden pokoj za noc lidem, kteří skončili na ulici kvůli chudobě.

Abdelhamid Idrissi, zakladatel projektu. Foto: Marketing Tribune

Supermarket není prvním dobročinným projektem, který Idrissi vytvořil. V roce 2010 založil nadaci Studiezalen, v překladu Studovny. Je směřována nejen na děti ze sociálně slabších rodin, které si tam mohou zajít pro pomoc se školními úkoly, ale i pro jejich rodiče, na šálek kávy a radu. Nadace nyní pomáhá více než 1 400 dětem a jejich rodinám na 47 místech v Amsterdamu a Zaanstadu.

Cítíte, vidíte i slyšíte chudobu,“ říká Idrissi o Studovnách. Jeho dobrovolníci například viděli, jak za sebou menstruující dívky nesměle utíraly židle, protože neměly dostatek hygienických potřeb. „Tam to začalo. Asi před třemi nebo čtyřmi lety jsme zorganizovali kampaň s nadací Linda Foundation na sběr tamponů a hygienických vložek zdarma. Když jsme pak zjistili, že děti něco potřebují, následovaly další akce.“

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…