Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Amsterdamu otevřeli supermarket pro sociálně slabší rodiny, nakoupí tam zadarmo

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Na konci ledna se v Amsterdamu otevřel supermarket Fris, ve kterém je možné nakoupit zadarmo. Nabídka je cílena na rodiny, které se ocitly ve finanční tísni. Jedinou podmínkou je, že přijmou kouče, který jim během osmi měsíců pomůže a ukáže jim cestu, jak se znovu postavit na vlastní nohy. Tato myšlenka napadla sociálního podnikatele Abdelhamida Idrissiho, uvedl nizozemský deník de Volkskrant.

Supermarket Fris má pomoci těm nezranitelnějším rodinám. Musí však dodržet danou podmínku: nechají se vést poradcem, který jim pomůže zlepšit se ve finanční, osobní i sociální oblasti. Rodiny tak získají sebevědomí a budou mít více možností, jak se začlenit do společnosti. Supermarket zajistí, aby děti nechodily do školy hladové a aby se mohly lépe rozvíjet.

Prodejna je plná trvanlivých i čerstvých potravin, které si stejně jako v jiných obchodech zákazník vybírá sám. Kromě jídla nechybí třeba ani šampóny či toaletní papír. O chod supermarketu se starají dobrovolníci, zboží dodávají dárci. „Noví dárci se nyní hlásí každý den“, říká Idrissi. Kromě hmotných potřeb lidé nabízejí i své služby. Pomoc nabídla například dentální hygienistka nebo také velký hotelový řetězec, který zpřístupní jeden pokoj za noc lidem, kteří skončili na ulici kvůli chudobě.

Abdelhamid Idrissi, zakladatel projektu. Foto: Marketing Tribune

Supermarket není prvním dobročinným projektem, který Idrissi vytvořil. V roce 2010 založil nadaci Studiezalen, v překladu Studovny. Je směřována nejen na děti ze sociálně slabších rodin, které si tam mohou zajít pro pomoc se školními úkoly, ale i pro jejich rodiče, na šálek kávy a radu. Nadace nyní pomáhá více než 1 400 dětem a jejich rodinám na 47 místech v Amsterdamu a Zaanstadu.

Cítíte, vidíte i slyšíte chudobu,“ říká Idrissi o Studovnách. Jeho dobrovolníci například viděli, jak za sebou menstruující dívky nesměle utíraly židle, protože neměly dostatek hygienických potřeb. „Tam to začalo. Asi před třemi nebo čtyřmi lety jsme zorganizovali kampaň s nadací Linda Foundation na sběr tamponů a hygienických vložek zdarma. Když jsme pak zjistili, že děti něco potřebují, následovaly další akce.“

Související články

Zaručeně zlepší den

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…