Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Už žádné šťourání v nose. Nový test na covid je komfortní a snadný

Ilustrační foto: Pixabay

Revoluční test na koronavirus rozpozná onemocnění pouze z křiku nebo zpěvu. Probíhá ve vzduchotěsné kabině, kde částice viru shromažďuje průmyslová čistička vzduchu.

Cílem vynálezu, o kterém informoval zpravodajský web Reuters, je zajistit jednodušší a rychlejší testování. „Pokud máte koronavirus a křičíte, šíříte desítky tisíc koronavirových částeček,“ uvedl autor metody Peter Van Wees. Přítomnost viru ve vzduchotěsné kabině rozpozná speciální měřič. Celý proces přitom trvá asi jen tři minuty. Nová metoda testování by tak mohla být užitečná na místech s vysokou koncentrací lidí – na koncertech, letištích, ve školách nebo v kancelářích.

Zatím se nepodařilo zjistit, nakolik je zařízení úspěšné při odhalování nakažených jedinců. Úřady o něm totiž nemají dostatek informací. Podnikatel Van Wees svou kabinu prozatím vystavil zkušebnímu provozu vedle oficiálního testovacího centra na covid umístěného na okraji Amsterdamu. Její účinnost tak mohl ověřit na právě testovaných lidech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Brněnské vánoční trhy pomáhají i opuštěným zvířatům

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…