Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Unikátní test na koronavirus vyvinuli na Slovensku. Pomůže proti nebezpečné mutaci

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Naděje na vypořádání se s nebezpečnou britskou mutací koronaviru přichází ze sousedního Slovenska. Skupina výzkumníků tam úspěšně dokončila vývoj prvního testu na světě, který dokáže identifikovat nejen samotný koronavirus, ale i jeho britskou mutaci.

Test už při první validaci dosáhl 90procentní citlivosti. „Britská mutace je výrazně agresivnější a nebezpečnější, proto pokračujeme ve zlepšování parametrů testu, především jeho citlivosti. Určitě přijdeme do několika dní s ještě lepší variantou,“ uvedl zakladatel společnosti MultiplexDX biochemik Pavol Čekan.

Společnost spustila vývoj nového testu koncem loňského roku. Spolupracovala na něm společnost MultiplexDX s týmem Borise Klempy z Biomedicínského centra Slovenské akademie věd. „Výsledkem této spolupráce je podle dostupných údajů celosvětově úplně první test schopný přesně detekovat britskou mutaci přes pozitivní signál v PT-PCR analýze. Jedná se o důkaz, že na Slovensku máme kvalitní výzkum a vývoj v oblasti biomedicíny,“ dodal Čekan. Společnost počítá s tím, že výrobu testů spustí už tento týden.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Bezpečnostní kontroly před nákupem dílů na motocykl

Bioklimatická pergola v lokalitě Brno – nepostradatelný prvek moderních zahrad a teras

228 metrů do minulosti: Sedimenty staré až 23 milionů let pomohou zpřesnit modely tání Antarktidy

Citron může pomoci zklidnit výkyvy cukru po jídle

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…