Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Unikátní test na koronavirus vyvinuli na Slovensku. Pomůže proti nebezpečné mutaci

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Naděje na vypořádání se s nebezpečnou britskou mutací koronaviru přichází ze sousedního Slovenska. Skupina výzkumníků tam úspěšně dokončila vývoj prvního testu na světě, který dokáže identifikovat nejen samotný koronavirus, ale i jeho britskou mutaci.

Test už při první validaci dosáhl 90procentní citlivosti. „Britská mutace je výrazně agresivnější a nebezpečnější, proto pokračujeme ve zlepšování parametrů testu, především jeho citlivosti. Určitě přijdeme do několika dní s ještě lepší variantou,“ uvedl zakladatel společnosti MultiplexDX biochemik Pavol Čekan.

Společnost spustila vývoj nového testu koncem loňského roku. Spolupracovala na něm společnost MultiplexDX s týmem Borise Klempy z Biomedicínského centra Slovenské akademie věd. „Výsledkem této spolupráce je podle dostupných údajů celosvětově úplně první test schopný přesně detekovat britskou mutaci přes pozitivní signál v PT-PCR analýze. Jedná se o důkaz, že na Slovensku máme kvalitní výzkum a vývoj v oblasti biomedicíny,“ dodal Čekan. Společnost počítá s tím, že výrobu testů spustí už tento týden.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.