Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umění rozdíly nedělá. Divadlo Aldente dává šanci hercům s Downovým syndromem

Divadlo Aldente dává šanci hercům s Downovým syndromem. Foto: Jiří Kottas

Divadlo, kde se potkávají mladí herci s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu. Tak se svým fanouškům představuje brněnské Divadlo Aldente. Osobitými improvizacemi i nastudováním tradičních her baví veřejnost a školáky už osm let.

Ačkoliv má divadlo mnohem delší historii, nápad na zapojení herců s Downovým syndromem vznikl v roce 2013, kdy se zakladatelce narodila dcera s touto vrozenou anomálií. Po první úspěšné inscenaci bylo jasné, že využití ojedinělého vidění světa herců s přebývajícím chromozomem bude pro uskupení osudové.

Umělci vystupují pro veřejnost i školy. Foto z inscenace Zeď: Jiří Kottas

Přestože se mix celkem dvanácti členů souboru může zdát netypický, jeho zakladatelka nedělá v přístupu k hercům rozdíly. „V divadle se handicap rozpouští, už není důležité, kdo je černý a kdo je bílý, kdo má dvě nohy a kdo nemá žádnou, kdo má jaký inteligenční kvocient. Důležité je to, v čem je každý výjimečný, čím může jeden druhého obohatit. Tak také uvažuji, když režíruji. Nevidím před sebou diagnózy, vidím před sebou různé talenty na různé věci a ty pak skládám dohromady,“ říká režisérka a zakladatelka divadla Jitka Vrbková a dodává, že právě umění je pole, kde mohou herci s Downovým syndromem dosahovat stejně kvalitních výsledků jako jejich zdraví vrstevníci, i když možná trochu jinými metodami.

Hraní bez přetvářky

Chválí si také upřímnost, která je pro spolupráci s umělci s Downovým syndromem typická. „V souborech se může stát, že k sobě nejsou herci upřímní, mají mezi sebou spory a svůj vztek transformují do jiné podoby, která při zkoušení strašně překáží. To v našem divadle nehrozí. Když se našim hercům něco nelíbí, hned to jde ven, a tudíž se to taky hned vyřeší. Je to dost osvobozující,“ vysvětluje Vrbková. Ze začátku se v Divadle Aldente věnovali především autorské tvorbě s velkou možností improvizace během představení. Postupně se ale přiklánějí také ke klasickým kusům. Jen během prázdnin stihl tento herecký soubor premiéru hned tří představení včele s Erbenovým Zlatým kolovratem.

Jedním z nejnovějších počinů divadla je Zlatý kolovrat. Foto: Eduard Novotný

Divadlo Aldente nemá domovskou scénu. V Brně vystupuje nejčastěji v Divadle Barka nebo Klubu Leitnerova. A i když se herci mohou momentálně scházet pouze on-line, všichni se už na diváky v divadle, festivalech i ve školách těší.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…