Divadlo, kde se potkávají mladí herci s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu. Tak se svým fanouškům představuje brněnské Divadlo Aldente. Osobitými improvizacemi i nastudováním tradičních her baví veřejnost a školáky už osm let.
Ačkoliv má divadlo mnohem delší historii, nápad na zapojení herců s Downovým syndromem vznikl v roce 2013, kdy se zakladatelce narodila dcera s touto vrozenou anomálií. Po první úspěšné inscenaci bylo jasné, že využití ojedinělého vidění světa herců s přebývajícím chromozomem bude pro uskupení osudové.
Přestože se mix celkem dvanácti členů souboru může zdát netypický, jeho zakladatelka nedělá v přístupu k hercům rozdíly. „V divadle se handicap rozpouští, už není důležité, kdo je černý a kdo je bílý, kdo má dvě nohy a kdo nemá žádnou, kdo má jaký inteligenční kvocient. Důležité je to, v čem je každý výjimečný, čím může jeden druhého obohatit. Tak také uvažuji, když režíruji. Nevidím před sebou diagnózy, vidím před sebou různé talenty na různé věci a ty pak skládám dohromady,“ říká režisérka a zakladatelka divadla Jitka Vrbková a dodává, že právě umění je pole, kde mohou herci s Downovým syndromem dosahovat stejně kvalitních výsledků jako jejich zdraví vrstevníci, i když možná trochu jinými metodami.
Chválí si také upřímnost, která je pro spolupráci s umělci s Downovým syndromem typická. „V souborech se může stát, že k sobě nejsou herci upřímní, mají mezi sebou spory a svůj vztek transformují do jiné podoby, která při zkoušení strašně překáží. To v našem divadle nehrozí. Když se našim hercům něco nelíbí, hned to jde ven, a tudíž se to taky hned vyřeší. Je to dost osvobozující,“ vysvětluje Vrbková. Ze začátku se v Divadle Aldente věnovali především autorské tvorbě s velkou možností improvizace během představení. Postupně se ale přiklánějí také ke klasickým kusům. Jen během prázdnin stihl tento herecký soubor premiéru hned tří představení včele s Erbenovým Zlatým kolovratem.
Divadlo Aldente nemá domovskou scénu. V Brně vystupuje nejčastěji v Divadle Barka nebo Klubu Leitnerova. A i když se herci mohou momentálně scházet pouze on-line, všichni se už na diváky v divadle, festivalech i ve školách těší.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…