Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umění, které pomáhá. Městská malba ve Varšavě čistí vzduch

Malba v sobě spojuje prvky města a přírody. Zdroj fotografie: conversecityforests.com

Je několik metrů vysoký, jsou na něm listy, čistí vzduch… ale strom to není. Co je to? Murál, který během léta doslova vykvetl v centru Varšavy. A který dělá radost nejenom na oko, ale i svou výjimečnou funkcí.

Kouzlo tkví v tzv. fotokatalytické barvě, s níž je malba vytvořena. Použitá technologie pak za pomoci slunečního záření rozkládá škodlivé látky z ovzduší a přeměňuje je na neškodné. Varšavské dílo vzniklo jako výsledek spolupráce dvou tamějších umělců – Macieka Polaka a Dawida Ryski – a zobrazuje symbiózu města a přírody. „Myslím, že příroda je dokonalou inspirací pro umělecké dílo, protože má nekonečně možností z hlediska tvarů, barev a forem,“ uvedl Polak.

Varšavský murál se nachází poblíž stanice metra Politechnika. Zdroj fotografie: conversecityforests.com

Za projektem stojí firma Converse, která tak celosvětově vytváří tzv. městské lesy se záměrem vysazovat „stromy“ tam, kde stromy nerostou. Ještě před polskou metropolí vznikla malba v Bangkoku, na pořadníku je pak další desítka měst jako Manila, Sydney nebo Bogotá. Varšavský murál přitom díky své velikosti a lokalitě plní z hlediska ovzduší podobnou funkci, jako kdyby na místě rostlo 780 stromů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…