Je několik metrů vysoký, jsou na něm listy, čistí vzduch… ale strom to není. Co je to? Murál, který během léta doslova vykvetl v centru Varšavy. A který dělá radost nejenom na oko, ale i svou výjimečnou funkcí.
Kouzlo tkví v tzv. fotokatalytické barvě, s níž je malba vytvořena. Použitá technologie pak za pomoci slunečního záření rozkládá škodlivé látky z ovzduší a přeměňuje je na neškodné. Varšavské dílo vzniklo jako výsledek spolupráce dvou tamějších umělců – Macieka Polaka a Dawida Ryski – a zobrazuje symbiózu města a přírody. „Myslím, že příroda je dokonalou inspirací pro umělecké dílo, protože má nekonečně možností z hlediska tvarů, barev a forem,“ uvedl Polak.
Za projektem stojí firma Converse, která tak celosvětově vytváří tzv. městské lesy se záměrem vysazovat „stromy“ tam, kde stromy nerostou. Ještě před polskou metropolí vznikla malba v Bangkoku, na pořadníku je pak další desítka měst jako Manila, Sydney nebo Bogotá. Varšavský murál přitom díky své velikosti a lokalitě plní z hlediska ovzduší podobnou funkci, jako kdyby na místě rostlo 780 stromů.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.