K diagnostice nemoci covid-19 by nově mohl stačit pouze zvuk kašle pacienta. Klíčové rozdíly mezi kašlem zdravého člověka a nakaženého rozezná algoritmus umělé inteligence, který vytvořili vědci amerického Massachusettského technologického institutu.
Nástroj vědci testovali na statisících vzorků mluvené řeči i kašle, přičemž asi 2500 vzorků pocházelo od lidí pozitivních na covid-19. U pacientů s projevy nemoci byl algoritmus úspěšný v 98,5 procentech, u pozitivních lidí bez příznaků odhalil dokonce 100 procent případů.
Aktuálně tým pracuje na tom, aby byla vytvořena a schválena mobilní aplikace, která by pomocí systému mohla zdarma nemoc předběžně určovat a usnadňovat tak práci lékařům. „Efektivní využití tohoto skupinového diagnostického nástroje by mohlo snížit šíření pandemie, pokud by každý aplikaci použil před odchodem do školy, práce nebo restaurace,“ uvedl spoluautor studie Brian Subirana.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…