Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úleva pro farmáře i životní prostředí. Produkce palmového oleje může být mnohem šetrnější

Ilustrační foto: Pexels

Palmový olej vyvolává bouřlivé diskuze. Vědci však objevili cestu, jak při jeho produkci neničit další deštné pralesy. Díky lepšímu způsobu sklízení plodů či zbavování se plevele by se podle nich mohlo stát pěstování palmy olejné efektivnější. Nebylo by tak potřeba palmové plantáže dále rozšiřovat.

Palmový olej se dnes využívá v mnoha odvětvích – od potravin až po kosmetiku. Až dvě třetiny veškerého oleje přitom vzniká v Indonésii. Mnoho místních je tak na této surovině ekonomicky závislých, neboť je pro ně práce na plantážích hlavním zdrojem příjmů.

K produkci této suroviny je ale potřeba velké množství půdy. Často tak dochází k rozsáhlému kácení deštných pralesů, aby na jejich místě mohly vzniknout plantáže palmy olejné. Vědci nyní objevili způsob, jak současnou produkci palmového oleje zefektivnit. Farmáři by tak mohli z plantáží vytěžit více oleje bez nutnosti svá pole rozšiřovat a kácet další pralesy.

Pro mnoho Indonésanů jsou plantáže hlavním zdrojem obživy. Ilustrační foto: Pixabay

Podle studie publikované v odborném časopise Nature Sustainability je důležitá především metoda sklizně, lepší kontrola, efektivnější odstraňování plevele či kvalitní výživa rostlin. „Potenciální dopad je obrovský a pokud dokážeme část tohoto potenciálu realizovat, znamená to hodně z hlediska sladění ekonomických a environmentálních cílů,“ řekl jeden z autorů výzkumu Patricio Grassini. Spolu s nevládními organizacemi, farmáři a také indonéskou vládou nyní vědci pracují na zavedení těchto technik do praxe.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…